Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Hande Fırat - Hürriyet Ece Ferah
Dünyanın bilinmeze zorlu ve zorunlu yolculuğu
50 Okunma, 0 Yorum

Dünyanın bilinmeze zorlu ve zorunlu yolculuğu

Hande Fırat - Brezilya virüs salgınının merkez üssü haline gelmişken, Avrupa kıtasının başını çektiği 40 ülkede peş peşe tedbirleri gevşetme kararı hayata geçiyor.

Hayat bu ülkelerde eski normale dönmüyor. Sosyal mesafeli, hijyenli, maskeli yeni normal var artık. Türkiye’de de sokağa çıkma kısıtlamasıyla geçen Ramazan Bayramı’nın ardından haziran ayının ilk günleri ile birlikte gevşemeyi, sektörlerin peş peşe açılmalarını göreceğiz. Ülkeler, devletler ekonomiyi açmaya, gevşemeye gitmeye mecburlar. Önlerinde virüsün faturası olduğu gibi ekonomik fatura ve bu ekonomik faturanın neden olabileceği krizler, sosyal sorunlar bulunuyor. 

 

- 3-4 aydır Dünyanın her bir yanında virüs salgınının yayıldığına dair haberleri ve sebep olduğu ölüm haberlerini gördük. Sosyal mesafeli, hijyenli ve maskeli yaşantının içinde bulduk kendimizi, sonra yasakların ardı arkası kesilmedi. Sonunda bu Ramazan bayramını da yasaklar ile birlikte geçirdik. Bunlarla birlikte artık hastanelerde en önemli hastalık virüs gribi oldu ve diğer hastalıklar önemsenmez bir hale geldi. Artık virüs her şey oldu, her şey de virüs oldu. Böylece bütün olumsuzluklar virüse fatura edildi. Sonunda, virüs faturası ekonomik faturayı beraberinde getirdi, ekonomik fatura da beraberinde krizleri getirebilir der olduk. Bu ekonomik ve sosyal sorunların hepsinin başını virüs çekiyor diye düşündük, düşündürüldük. ‘’Hayır, bunları virüse fatura edemeyiz, mesele virüs değildir‘’ diyenlerin dediklerine ise, bunlar virüsle ilgili spekülasyonlardır denildi. 

Ben bugün yaşadığımız sorunların sebeplerini Virüs salgınına bağlamıyorum. Bütün bu olanlar aslında yaşamın temel ihtiyaçlarını karşılamak için avlanma ile başlayan çalışmaların sonra hayvancılık ve tarımla devam etmesi sırasında insanlar arasında takas değişimi ile yapılan alışverişlerin yerini topluluklar arasındaki alışverişe bırakıp sonra bu toplulukların değişim ile yaptıkları alışverişlerin yerini para ile değişime bırakması ve bu paranın karşılığındaki değerin ise insanların kendi keyiflerine göre veya çarpık çıkarlarına göre oluşturulması sonucunda meydana gelmiştir. Bugün bu sorunlar artık Küresel sorunlar olduğu için dikkatleri çekmiştir. Ancak bu sorunlar, aslında kendimizi bildik bileli içimizdeydi. 

Kuran 1,400 sene evvel insanları aydınlatmak için insanlığa verilmiştir. Bunu dikkate alıp, geç olmadan üzerinde ilimsel ve bilimsel çalışmalar yapılabilirdi. Açıkçası Kuran bu anlamda pek de dikkate alınmadı. Yalnız, şimdi geç kalınmış olsa bile zararın neresinden dönerseniz kardır. Bu sebeple; geç kalınmış olsa bile daha kötü sonuçlar doğmazdan evvel yani daha da fazla geç kalmamak için bugün Kuran’a teslim olmak gerekiyor. Çözümler kitabı olan Kuran, bizim tek çözüm yolumuzu bize verecektir.

 

YORUM

Biz Adil Düzeni istiyoruz ve savunuyoruz. Adil Düzen demek, Kuran Düzeni demektir. Çünkü biz bütün çalışmalarımızı müspet ilimle yani Fen bilimi, Matematik, Fizik, Kimya vb. ilimlerle Kuran’ı inceleyip, buradan çıkardığımız derslerle yapıyoruz. Bugün müspet ilimler gelişmiştir ve tartışılmaz konularıyla karşımızdadır. Kuran’a baktığımızda, bugün müspet ilimlerin bize söylediklerini aslında 1400 sene evvel Kuran’ın insanlığa söylediğini fark ediyoruz. Elimizde bu ilimler olmasaydı bunları fark etmemiz mümkün olmayabilirdi, o zaman da Kuran’ı o gün ki imkânlara göre anlardık. Ancak bugün müspet ilimler elimizde mevcut ve bunlarla birlikte Kuran’a baktığımızda Kuran’ın uygulanabilir olduğunu, bugün ki sorunlarımıza çözüm sunduğunu anlıyoruz. Kuran bize en doğru yolu gösterecektir. Sürekli geçmişe bakıp, bu sorunların nedenlerinde takılıp kalmak yerine Kuran’ın bize öğrettiği Adil Düzeni anlamaya kafa yoralım derim. 

 

 

 

Ece FerahYorumYap

Sayı: 570 | Tarih: 24.5.2020
Uğur Dündar
Askıda ekmek kuyruğu!..
Hüzünlü Bayram
132 Okunma
Hüseyin Bağdatlı
Ergün Diler
Dosyalar Açıldı
Altın Bonosu engellenemeyecek
87 Okunma
1 Yorum
Süleyman Karagülle
Ahmet Hakan
Fakir kız zengin oğlan
Dizi oyalamacası, romantik oyalanmalar
87 Okunma
Lütfi Hocaoğlu
Mehmet Barlas
Hazirandan sonra gerçek gündeme dönerken hepimiz ‘Nered
Zor günler geliyor
77 Okunma
Tayibet Erzen
Hande Fırat
Dünyanın bilinmeze zorlu ve zorunlu yolculuğu
ZORUNLU OLAN DEĞİL, SEÇTİĞİMİZ OLSUN
50 Okunma
Ece Ferah