Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu; Can yakıcı çığlık… Suçlu ile suçsuzu, hak
9.8.2019
217 Okunma, 1 Yorum

 

Can yakıcı çığlık… Suçlu ile suçsuzu, haklı ile haksızı ayırt etmek…

 

Mehmet Tekelioğlu

mtekeli35@gmail.com

 

Rekabet Kurumu eski başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, bazı dost ve arkadaşlarına ve bir kısım milletvekillerine bir mektup gönderdi. Nurettin Beyle hukukumuz çok eskiye dayanır. Belki o sıfatıma itibar ederek belki eski milletvekili olduğum için mektuptan beni de haberdar etti. Nurettin Bey bir işletme hocası idi. 20’nci dönemde Kayseri milletvekilliği yaptı. Daha sonra Rekabet Kurumu başkanlığında bulundu… Kardeşi Hayrettin Kaldırımcı iki sıfatı ile anılırdı. Tuğgeneral ve hukukçu… Şimdi üçüncü bir sıfatı daha var. Yargı mağduru bir yargı mensubu…

Hayrettin Kaldırımcı’nın başına gelenler, hukuk sistemimizin içler acısı durumunu seriyor ortaya. Bu faciada FETÖ’nün payını görmezden gelmek mümkün değil. 15 Temmuz travmasından kurtulamayan yönetim ve hukuk sistemimiz, yanlış üstüne yanlış yapıyor. Bu da toplumdaki adalet arayışını bir çığlığa dönüştürüyor.

Önümüz bayram. Bayramların yeni ümitlere yol açması beklenir. Toplumumuzda herkes bir ümit arayışı içinde… Bu bayramın gerçek bayramların habercisi olması temennisiyle bayramınızı tebrik ediyorum.

Bir nokta daha. Adalet arayışında Hayrettin Kaldırımcı bir sembol. Onun şahsında adalet için çırpınanları hatırlamamak olmaz. Hain darbenin planlayıcılarını elinden kaçıran sistem suçlu ile suçsuzu, haklı ile haksızı ayırt etmekte hassas değil… Adalet mülkün temeli diye bilirdik. Şimdilerde iktidarı korumanın aracı olarak kullanılıyor.

Nurettin Kaldırımcı’nın mektubunu değiştirmeden sunuyorum. Hayrettin Kaldırımcı’nın başına gelenler, ailenin hissiyatıyla birlikte orada mevcut.

“Kardeşim Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı’nın tutukluluk süresi üç yılı aşmış bulunmaktadır.

Sincan Cezaevi’nde tek kişilik hücrede kalan ve bir an önce tahliyesini beklemekten yorulduğumuz kardeşimin bugüne kadar muhatap olduğu muamele maalesef devlete ve adalete olan güvenimizi sarsmış, artık canımızı acıtmaktadır.

Menfur darbe teşebbüsü ve hain FETÖ örgütüyle ilgili öfkemiz, devlete, millete ve meşruiyete kast eden suçluların fazlasıyla cezalandırılması gerektiğine ilişkin inancımız mahfuz kalmak kaydı ile suçlu ve suçsuzların ayıklanması, adaletin gereğinin gecikilmeden, bir an önce yerine getirilmesi de bilinsin ki artık sakin bir talebi aşıp çığlığa dönüşmüştür.

Can yakıcı olan sadece kardeşimin dört duvar arası yalnızlığı değil, vatan ve millete ihaneti de gündeme getiren ve onu olduğu kadar bizi de bunaltan malum kirli damgadır!

“Devletin dini adalettir, adalet olmalıdır!” ilkesinden hareketle kaleme aldığım bu mektubu, hoşgörünüze ve var olduğuna inandığım hukukumuza sığınarak bilginize arz ediyorum.

Kardeşim, Genel Kurmay Başkanlığı Adlî Müşaviri olarak görev yapmakta iken, darbe teşebbüsü sırasında görev mahallinde bulunduğu ve darbecilerin sıkıyönetim görevlendirme listesinde isminin geçtiği gerekçesiyle tutuklanmış, bir yıldan uzun bir sürede iddianamesi ancak hazırlanmış,  hâlen dâvası Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmektedir. Bugüne kadar kendisi ve avukatı tarafından defâetle, her adımda dile getirilen tahliye/tutuksuz yargılanma talebi de maalesef kabul edilmemiştir.

1- Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı, Kuleli Askeri Lisesini müteakip Kara Harp Okulu’ndan 1979 yılında topçu teğmen olarak mezun olmuş, 80’li yıllarda da Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Kıta hizmetini müteakip çeşitli DGM’lerde ve askeri mahkemelerde hâkim ve savcı olarak uzun yıllar görev yapmıştır. Bu bağlamda Hasdal Savcılığı görevinde iken Sayın Hulusi Akar’ın dahli ile önce Genel Kurmay Savcılığı’na, burada 4 yıl görev yaptıktan sonra da M. Zeki Üçok vb. kişilerin de basında lehine yazı yazdığı bir süreçte, Muharrem Köse’nin yerine Adlî Müşavirliğe atanmıştır. 

Birlikte çalıştığı kişiler kendisi atanmadan önce orada bulunan, üst makamın da bazılarını tecrübeli diye tavsiye ettiği kamu görevlileri idi.

Takriben 2,5 ay sonra da malum darbe teşebbüsü olmuştur.

2- O akşam, kendisinin Genel Kurmay’da bulunması hem katı bir teâmül gereği hem de bu yöndeki talimat/talep icabıdır: a- Normal bir mesai gününde Genel Kurmay Başkanı çıkmadan ya da onun izni olmaksızın Adli Müşavirin yerinden ayrılması olağandışı bir davranıştır ve, b- 15 Temmuz öğleden sonra çok sayıda generalin de bulunduğu, güvenliğe ilişkin bir toplantı sırasında, salondan dışarı çağırılmış, Org. İhsan Uyar aracılığı ile savcı ve Merkez Komutanlığı’ndan bir görevli ile beklemesi şeklindeki Başkanlık talimat ya da isteği kendisine ulaştırılmıştır. Çok sayıdaki tanık beyanı, telefon kayıtları ve kendi açıklamaları da durumun böyle olduğunu teyit etmektedir.

Teknik bilgilere göre,  ne darbe günü ve gecesi ne de takaddüm eden günlerde darbe teşebbüsü kapsamında herhangi bir kimse ile örgütsel irtibata karîne teşkil edecek türden ne yüz yüze ne de telefonla herhangi bir görüşmesi vardır.

Bu arada bir televizyon kanalında yayınlanan 15 Temmuz gecesi Genel Kurmay’daki “kamuflajlı, silahlı askerler komutanları derdest ederken kendisinin koridorda geziniyor olması” görüntüsü,  tamamen asılsız bir haberdir ve muhtemelen algı yaratmaya yöneliktir. Biraderin açıklamaları ve kamera kayıtları ile ispat edildi ki, bu, farklı zamanlardaki görüntüler bir araya getirilerek yapılmış bir haberdir. Kendisi, makam odasının komutanlık katında bulunmadığını, hiçbir silahlı asker görmediğini, haber konusu kamera görüntüsünün gece 02.30 sularında makam odasına geçmeye çalışırken koridordaki şaşkın, kızgın halini gösterdiğini ifade ve ispat etmiştir. Darbe sonrası sırf bu görüntülere bakarak Hayrettin Kaldırımcı’nın ihracına karar verdiklerini söyleyen ve mahkemede tanıklık da yapan ilgili komisyon başkanı bilmeli ki, bir kaç fotoğraf karesinden hareketle bir iki saatlik bir sinema filminin, bir olaydan hareketle de bir ömrün hikâyesini/mahiyetini kimse bilemez, tahmin de edemez!

3-Darbecilerce hazırlanan listelerde ismi bulunan ve bugün itibariyle beraat etmiş ya da tahliye olan çok sayıdaki üst düzey subay gibi,  Hayrettin Kaldırımcı’nın da isminin listelerde yer almasında hiçbir dahli, bilgisi ve rızası yoktur. Bu kadar zaman geçtikten, bu kadar itirafçının varlığından sonra bile bu hususa dair, aksi yönde herhangi bir bilgi ve belge de bulunmamaktadır. Listede ismi olmak, tek başına, aleyhte hukuki bir delil olmaktan çoktan çıkmıştır.

4- Kardeşimin çocukluğundan itibaren, en azından 50 yıllık bütün hikâyesini bilen biri olarak ifade edebilirim ki, kendisinin dünya görüşü, meslek/hak hukuk hassasiyeti, alâmeti fârikası sinsilik olan Cemaat/paralel yapı ya da FETÖ ile bağdaşmaz niteliktedir; hayatın olağan akışı dışında yolu hiçbir zaman onlarla kesişmemiştir.

Bylock, mahrem imam, abi, dershane, okul, Bank Asya, burs, kurban, himmet parası vs. konusunda, örgütsel bir ilişkinin varlığına dair, ilgisiz konuların bile yer aldığı iddianame çerçevesinde herhangi bir kayıt da yoktur. Temin ederim ki, başta bendeniz olmak üzere anne ve babasının, eşinin, çocuklarının, kız ve erkek kardeşlerinin, akrabalarının, Yahyalı ve Kayseri’deki yakın arkadaşlarının FETÖ ile ilişkisi olduğuna dair güvenilir bir bilgi ortaya konulsun, şahsen bendeniz, bütün eleştiri ve iddialarımdan vazgeçmeye hazırım. 

Zamanında, uzun yıllar önce, bir dönem Refah Partisi’nden milletvekilliğimi, 5 kardeşimle beraber İmam-hatip mezunu olduğumuzu söylersem, aklı erenler, böyle bir aile çevresinin FETÖ’ye ne kadar uzak olduğunu, aralarında “kan uyuşmazlığı” bulunduğunu tahmin edebilir!

5-Hayrettin Kaldırımcı’nın suçsuzluğunun ve masumiyetinin karinesi olacak en büyük fiili ve hukuki belge, hayatı, hizmet sicili ve kamu hizmeti boyunca verdiği kararlardır. Özellikle, Genel Kurmay’daki savcılık görevi sırasında, FETÖ tarafından mağdur edildikleri iddia edilen general ve albay seviyesindeki kişilerin lehine verdiği kararlar, mahkeme dosyasına girmiştir.

6-Hasdal’da savcı olarak görev yaparken Ergenekon ve Balyoz tutuklularına gösterilen birçok kolaylığın veya insani muamelenin takipçisi olduğu için, o dönemde Beşiktaş’taki FETÖ’cü savcılar tarafından 3.Kolordu Komutanlığı nezdinde şikâyetçi olunmuştur. Sayın Hulusi Akar konudan bizzat haberdardır. O dönemin mağduru kabul edilen, yıllarca Silivri’de kalmış, ikisi general biri sivil üç kişi Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelerek kardeşimin lehinde tanıklık yapmışlardır.

7-Hayrettin Kaldırımcı, 79 Harp Okulu mezunudur, 12 yıllık albaylık döneminden sonra general olmuştur. 1984 yılında, MHP Dâvası kapsamında, Harp Okulu’ndaki sağ-sol olayları ile ilgili olarak tutuklanmış, 28 Şubat döneminde, eşinin başörtülü olması, namaz kılması vb. sebeplerle Ordu’dan atılma tedirginliğini/hissiyatını yoğun şekilde yaşamıştır. Herkes bilir ki, o dönemde FETÖ mensupları ortama uyum sağlamış, takiyyenin bütün imkân ve araçlarını kullanmışlardır.

Tabiri câiz ise erken yaştan itibaren, milliyetçi, muhafazakâr, dindar bir çizgi ve duyarlılıkta olmuştur. Öğrencilik yıllarından beri akraba ve yakınları, silah/mesai arkadaşları, hemşerileri ve dost çevresi durumun böyle olduğunu yakından bilmektedir.

Dolayısıyla, hayatının hiçbir dönemindeki realitesi, Cemaat ya da FETÖ’nün çizgisi ya da dünyası ile bağdaşmamaktadır.

8- Malum, “müddeî iddiasını ispatla mükelleftir!” Çağdaş hukuk sistemlerinin asgari ortak paydalarından biri bu anlayış ya da kriterdir.  Şu kadar zamandır gördüğüm ya da gözlediğim, her defasında şaşırtıcı bulduğum husus, Savcı, Mahkeme heyeti veya cârî yargılama düzeninin, bunun yerine “tutuklunun/suçlananın suçsuzluğunu ispat etmesini” esas almış olmasıdır. Kendisi doğru dürüst bir belge/delil ortaya koymayan, ispat yükümlülüğünü üstlenmeyen, sonra da suçlanan kişiyi veya tutukluyu, “suyu yokuşa akıtmak misali kendini savunmaya” zorlayan bir yargılama düzeni, kanaatim odur ki, siyasal/toplumsal bir ayıba ya da hukuken azgelişmişliğe işaret etmektedir.

Sıklıkla karşılaşılan ironik bir durum ise,  yetkili/sorumlu ve de bilgisi olduğu düşünülen kişilerin bu çarpık durumla ilgili sorulara güya cevap mahiyetindeki açıklamalarıdır: “Bildiğiniz gibi değil!”,  ya da “Sizin bilmediğiniz sebepler var!”

Evet, çok açık, çok belli...  Bu çarpıklığı ya da saçmalığı açıklamak için, İddianame içeriğinde, delil ve belge listesinde bulunmayan, sorulmayan ama adalete engel olan ve tabii ki, devlete, mahkemeye, hâkim ve savcılara güveni yok eden, bilinmeyen,  esrarengiz sebepler olmalı!

Kimin ne hesabı var Allah bilir, ama kim görmezlikten, bilmezlikten geliyor, olan bitenlere aldırmıyor, umursamıyorsa, er veya geç bir gün, en azından vicdan azabı ile pişman olacaktır!

9-Neticeten, kardeşimin tutukluluğunun sürdürülmesinin gerekçesi olarak, ortada itibar edilecek, hukuken delil kabul edilecek hiçbir olay, iddiaya uygun bir tespit, tanık ifadesi, belge ve bilgi bulunmamaktadır. Aksi yönde yani suçlu olmadığına dair belge, bilgi, tanık ifadesi ise çoktur.

Son zamanlarda, soruşturma kararı verildikten takriben 2,5 yıl sonra, MİT tarafından “Hukuki delil niteliği yoktur” kaydı ile gönderilen, 6-7 yıl öncesine ait mahrem imam, ankesör kayıtları gibi telefon bilgilerinin de ne kadar uçuk ve gerçeklere aykırı olduğu gerekçeleri ile birlikte açıklanmış, ispat edilmiştir.

10-Kardeşim Hayrettin Kaldırımcı özelinde diyebilirim ki,  sohbet ederken kendisinin ısrarla dile getirdiği, “bir toplum için hukuk devleti ve demokrasinin gerekliliği”,  “ironik” olarak ve maalesef kötü bir şekilde karşısına çıkmıştır.  Delil, belge veya hukuk temeli bulunmayan ve anlaşıldı ki muhtemelen “fişleme” kaynaklı iddialarla tutuklanması ve bu tutukluluğun sürdürülmesi,  hakkaniyete, adalete ve tabii ki insan haklarına dayalı çağdaş demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine bütünüyle aykırıdır.

Bilindiği gibi, zaman zaman, durumdan vazife çıkaran,   “vatan kurtarma” ya da “devleti ele geçirme” meraklısı sivil ve asker darbeci zihniyet,  en başta vesayet sonra da istismar, hesap, menfaat, “ukalalık” ve kibir kokan hâl ve duruşları ile ülkemize ve insanımıza haksızlık yapmış, zulmetmişlerdir.

Devletin ve meşruiyetin kendini koruma refleksi ya da inisiyatifine kimsenin diyeceği bir şey yoktur, yeter ki hukuk ve adalet hassasiyeti çerçevesinde olsun.

Ama bilelim ki, 1960, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat dönemlerindeki siyasi dâvalarda ve son olarak Ergenekon, Balyoz gibi FETÖ yargılamalarındaki hukuk faciaları, ülkemizde adaletin ya da temel insan haklarının yerlerde süründüğünün karineleri olmuştur.  Bu tür dönem ve dâvalardaki kararlar, maalesef adalet kaygısından uzak, daha çok vesayet altında, siyasetin ve ihtirasın gölgesinde verilen kararlar olmuştur.  Darbeciler, darbeye teşebbüs edenler kadar bu kararları verenler de, ne yazık ki ya da ne iyi ki, bugün hayırla değil lanetle anılmaktadırlar.

FETÖ gibi bir örgütle mücadele edilirken devletin, yargı camiasının ve bu çerçevede hâkim ve savcıların karşılaşabilecekleri zorlukların da farkındayız. Ama gönül ister; medenilik, millet ve vatan sevgisi, Türklük ve Müslümanlık gerektirir ki,  hiç olmazsa artık, bu defa da adalet vesayete, siyasete, cehalete, ihtirasa,  keyfiliğe kurban edilmesin!

Tabii ki, ümidimizi kaybetmedik; eninde sonunda, adaletin gereğinin yerine getirileceğine,   “Ankara’da hâkimler var!” dedirtecek bir kararın verileceğine de inanıyoruz.

Yeter ki, at izi it izine karışmasın; kurunun yanında yaş da yanmasın! Vur denilince öldürülmesin; doğru iş, doğru şekilde yapılsın.

Bugün, FETÖ ile mücadele adına yapılanların, en azından bazı uygulamalara bakıldığında, samimiyete aykırı, yanlış ve maksadı aşan, “kerim devlet” anlayışına aykırı özellikler taşıdığına dair o kadar çok işaret var ki...

Bir Kayseri sözü, “bıçak kınını kesmez!” şeklindedir, ama ne acı ki, “bıçak artık kınını kesmeye başlamıştır!”

Kalbimden ve aklımdan geçen, Ak Parti iktidarının, bütün bu yapılanların altına, ince eleyip sık dokumadan imza atmaması, tuzağa düşmemesi, mağduriyetin uzamasına veya çoğalmasına müsaade etmemesidir; yoksa öncekilerden farkı kalmayacak,  temel haklar ve hukuk devleti ilkeleri açısından bakıldığında adaletsizlik olarak tanımlanabilecek uygulamaların faturası kendisine çıkarılacak, tarih ve maşeri vicdan da affetmeyecektir!

Masum insanların olduğu kadar, yakınlarının da bedduası alınmasın!

Adalet, bir kişi için bile, bir gün dahi olsa gecikmemeli, geciktirilmemelidir. Bu ölçü, akıl, vicdan, ahlâk gereği olduğu kadar ülke/millet/devlet sevgisi ve yararı için de gereklidir.

 Değerli Kardeşim,

İnşaallah, emrivaki olarak telakki etmemişinizdir. Niyetim, olan bitenlerle ilgili olarak size birinci elden sağlıklı bilgi sunmaktır.

Sizi temin ederim ki, baştan beri ince eleyip sık dokuyarak yakından takip ettiğim bütün duruşmalarda,   bugüne kadar suçun varlığına dair kayda değer bir delil veya karîne tespit etseydim,  kardeşimin suçlu olduğuna inansaydım bu mektubu yazacak cesareti kendimde bulamazdım.

Takdir edersiniz ki, sadece gücü, belirleyici iradesi, yetkisi olanlar değil şahit olanlar da sorumludur.”


Yorumcu
Yorum
Ahmet Yücel
09.08.2019
23:45

Maalesef, Adalet sizlere ömür.

Konu Fetö ile ilgili ise, kendilerinden adalet beklenen hakim, savcı vb olsun, suçsuz olduklarına inandıkları kişilere beraat kararı vermekten korkuyorlar. Artık kimlerden korkuyorlarsa... At izi, it izine karıştı, denilerek, adaletsizliğe devam.

''YARIN SÜLEYMAN'DAN HAKKINI ALIR KARINCA'' YorumYap

Son Eklenen Makaleler
Süleyman Karagülle
Kamu Fıkhı ve Suriye Anayasası
22.9.2019 23 Okunma
Süleyman Karagülle
Durum ve Yapılması Gereken
22.9.2019 30 Okunma
Süleyman Karagülle
Aydınlanacak
22.9.2019 47 Okunma
Reşat Nuri Erol
Uyarılara devam: Sağlıklı yaşam için tavsiyeler
22.9.2019 33 Okunma
4 Yorum 22.09.2019 10:33
Süleyman Karagülle
Sermaye’nin çökmesi
21.9.2019 56 Okunma
Reşat Nuri Erol
Uyarılara devam: “Yani toprak, hava ve su”…
21.9.2019 45 Okunma
2 Yorum 21.09.2019 07:50
Süleyman Karagülle
KOMŞULAR
20.9.2019 68 Okunma
Reşat Nuri Erol
Mehmet Tekelioğlu; İlkeler mi, kişiler mi?
20.9.2019 39 Okunma
Sabri Kaya
Tohumun hikayesi
19.9.2019 66 Okunma
Süleyman Karagülle
Sermaye’nin Oyunu
19.9.2019 80 Okunma
Reşat Nuri Erol
Uyarı: Vatan, toprak, su, gıda ve beka sorunu-3
19.9.2019 67 Okunma
3 Yorum 20.09.2019 09:16
Sabri Kaya
Sağlıklı Yaşam için Temel Tavsiyeler
18.9.2019 54 Okunma
Reşat Nuri Erol
Uyarı: Vatan, toprak, su, gıda ve beka sorunu-2
18.9.2019 61 Okunma
2 Yorum 18.09.2019 19:12
Süleyman Karagülle
İnsanlık Anayasası
17.9.2019 76 Okunma
Reşat Nuri Erol
Uyarı: Vatan, toprak, su, gıda ve beka sorunu-1
17.9.2019 80 Okunma
2 Yorum 18.09.2019 19:16
Süleyman Karagülle
Sermaye’nin Oyunu
16.9.2019 117 Okunma
Süleyman Karagülle
Perişan Halimiz ve Çözüm Önerisi
16.9.2019 78 Okunma
Süleyman Karagülle
Sorunlar, Sorular ve Çözümler…
16.9.2019 70 Okunma
Reşat Nuri Erol
Gıda hakkı, yaşam hakkı gibi temel bir haktır…
16.9.2019 82 Okunma
2 Yorum 16.09.2019 11:21
Süleyman Karagülle
Rüya
15.9.2019 97 Okunma
Reşat Nuri Erol
Batı’nın ‘faizli sistemi’ uygulandı; sonuç ortada!
15.9.2019 88 Okunma
2 Yorum 15.09.2019 21:22
Süleyman Karagülle
Yanlış nerede?
14.9.2019 91 Okunma
Sabri Kaya
Gıda Hakkı, Yaşam hakkı gibi Temel bir HAK tır.
14.9.2019 61 Okunma
Süleyman Karagülle
Çevre
13.9.2019 96 Okunma
Reşat Nuri Erol
Biri Ömer’ler arıyor, diğerleri yeni parti kuruyor!
13.9.2019 83 Okunma
4 Yorum 18.09.2019 19:18
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu;Ali Babacan ne diyor, Ak Parti ne anlıyor?
13.9.2019 95 Okunma
1 Yorum 13.09.2019 01:11
Süleyman Karagülle
Cumhurbaşkanı ne yapmalıdır?
12.9.2019 105 Okunma
Reşat Nuri Erol
Ömer’leri Mekke mi Medine düzeninde mi arayalım?
12.9.2019 95 Okunma
2 Yorum 12.09.2019 07:47
Süleyman Karagülle
Ne konuştu?
11.9.2019 124 Okunma
Süleyman Karagülle
Yeni Çuval
10.9.2019 106 Okunma
Reşat Nuri Erol
Balkanlar, Avrupa’da Adil Düzen ve bir soru…
10.9.2019 113 Okunma
1 Yorum 10.09.2019 09:07
Süleyman Karagülle
Çözüm nedir?
9.9.2019 103 Okunma
Sabri Kaya
VATAN TOPRAK SU VE BEKA SORUNU
9.9.2019 72 Okunma
Süleyman Karagülle
Prof. Dr. Beşir Atalay’a Açık Mektup - 2
9.9.2019 92 Okunma
Süleyman Karagülle
Prof. Dr. Beşir Atalay’a Açık Mektup - 1
9.9.2019 93 Okunma
Reşat Nuri Erol
Bosna, Kosova, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk - 2
9.9.2019 106 Okunma
3 Yorum 09.09.2019 20:20
Süleyman Karagülle
Tedavi
8.9.2019 88 Okunma
Sabri Kaya
TÜRKİYE’NİN BEKA SORUNU
7.9.2019 149 Okunma
Süleyman Karagülle
Hakimler ve Eşitlik
7.9.2019 106 Okunma
Reşat Nuri Erol
Bosna, Kosova, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk - 1
7.9.2019 141 Okunma
5 Yorum 08.09.2019 09:16
Süleyman Karagülle
Uygarlık
6.9.2019 101 Okunma
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu; Teori ve uygulamada yargımızın hali…
6.9.2019 85 Okunma
Sabri Kaya
TARIM, HAYVANCILIK, GIDA VE EKOLOJİK YAŞAMI KORUMA
5.9.2019 121 Okunma
Süleyman Karagülle
Sorunlar
5.9.2019 121 Okunma
Reşat Nuri Erol
Millî Görüş ve Adil Düzen olmayınca bu kadar!
5.9.2019 117 Okunma
1 Yorum 05.09.2019 07:19
Yakup Gündüz
TEŞVİKİYE
4.9.2019 104 Okunma
Mete Firidin
Ennesii
4.9.2019 153 Okunma
Süleyman Karagülle
AK Parti
4.9.2019 180 Okunma
1 Yorum 04.09.2019 23:05
Süleyman Karagülle
İNSAN, ARZ-TALEP VE KUR’AN-2
3.9.2019 104 Okunma
Süleyman Karagülle
İNSAN, ARZ-TALEP VE KUR’AN-1
3.9.2019 118 Okunma