Kullanıcı Adı:
Parola:
Üye Kayıt
Üye Aktivasyon
Parolamı Unuttum

Captcha image
Show another code

Giriş
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu;Amerika’dan birkaç not-Amerikan İslam
27.12.2019
204 Okunma, 1 Yorum

Amerika’dan birkaç not-Amerikan İslami İlişkiler Konseyi

 

 

Mehmet Tekelioğlu

mtekeli35@gmail.com

 

 

İki hafta önceki yazıda Amerika’dan notlar aktarmaya devam edeceğimi söylemiştim. Bugün Amerika’daki Müslüman toplumla ilgili bazı izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

 

Bizde sivil toplum örgütlerinin 90’li yıllarda nasıl hızla arttığını hatırlayalım. Amerika’da da Müslümanlar benzer bir süreci yaşamışlar o yıllarda.

 

Amerika’daki Müslüman varlığı Atlantik ötesi köle ticaretine kadar gidiyor. Bazı akademisyenler, o dönemlerde Batı Afrika kıyılarından koparılan ve köleleştirilerek Amerika’ya getirilenlerin üçte birinin Müslüman olduğunu bildiriyorlar. Maalesef bir kısmı Hristiyanlaşmış, önemli bir kısmının İslam’la bağı kopmuş olsa da elimizde bu dönemdeki Müslümanlara dair bazı bilgiler halen mevcut.

 

1800’lerin sonu ile 1900’lerin başında Amerika’ya Osmanlı coğrafyasından da, daha çok Arnavut, Boşnak, Levanten, Ermeni olmak üzere önemli sayıda göçmen geliyor. Bu konudaki şu ilginç yazı Maydan sitesinde meraklılarını bekliyor:  Becoming US Citizens: Muslims and Christians From the Middle East in US Official Records. (Amerika vatandaşı olmak: Amerika resmi kayıtlarında Orta Doğudan gelen Müslümanlar ve Hristiyanlar).

 

1920’li ve 30’lu yıllarda, Amerika’daki ırkçı düzenden muzdarib siyahi Amerikalılar, İslam’ın farklı renkleriyle tanışıp kendilerine has, genelde normatif İslam’ın dışında kalan fakat onunla ilintili kurumlar oluşturuyorlar. Rahmetli Malcolm X ya da Müslüman olduktan sonraki adıyla El Hac Malik El-Şahbaz da 1953’de bu kurumların en meşhurlarından olan Nation of Islam’a katılıyor ve 1964’te Sünni İslam’a geçişine kadar bu kurumun içinde kalıyor. Bildiğiniz gibi sadece 40 yaşındayken 21 Şubat 1965’de bir konferansta konuşurken Amerika’nın karanlık güçleri tarafından şehit ediliyor.  Malik El-Şahbaz’ın hayatını anlatan bir kitap var, Alex Haley imzalı.

 

Amerika’daki göçmen Müslümanların sayısı, önce Soğuk Savaş’ta Amerika’nın Türkiye’yi de kapsayan ülkelerden öğrencilere verdiği burslar, ardından da 1965’de göçmen rejiminin değişmesiyle artıyor. Dolayısıyla 1980’lerde önce camiler, 90’lar ve 2000’lerde ise hem cami hem de sivil toplum ve eğitim kurumları ortaya çıkmaya başlıyor.

 

Ekim sonu ve Kasım başını kapsayan son seyahatimde, Philadelphia ve çevresinde birçok camiyi ziyaret etme imkânı buldum. Amerika’da camiler sadece ibadet için değil, eğitim, sosyal aktiviteler ve toplumsal girişimler için de bir merkez vazifesi görüyorlar. Mesela Allentown şehrinde katıldığımız ve tıbbi etik ve hayatın başı, ortası ve sonuna ilişkin kararlarda İslami perspektifin tartışıldığı bir program bölgenin en büyük camisinde yapıldı. Bu camide aynı zamanda büyükçe bir İslami okul da mevcut (https://malv.org/).

 

Benim yakından izleme imkânı bulduğum İslami kuruluşlardan birisi Council on American-Islamic Relations (CAIR) oldu. Kurumun adını Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi olarak tercüme etmek mümkün. Oğlum Ahmet Selim’in de Dış İlişkiler ve Eğitim Müdürü olarak Philadelphia şubesinde (https://pa.cair.com/) görev aldığı CAIR, bugün ABD’nin birçok eyaletinde şubesi olan bir insan hakları kuruluşu. Bizdeki Mazlumder, İnsan Hakları Derneği gibi kuruluşlara benzetmek mümkün. 1994 yılında kurulan CAIR dini ve etnik ayrımcılığa uğrayan Müslümanlara hukuki alanda destek veriyor ve aynı zamanda medya ve hükümet çevrelerinde Müslümanların sorunları ile ilgili çalışmalar yapıyor. İlk yıllarında amatör çalışmalar yürüten, örneğin başörtüsü yüzünden işten atılan bir hanım için ülke genelindeki Müslümanları, bir otel zincirine protesto telefonu etmeleri için teşvik eden CAIR, yıllar içinde daha profesyonel bir sivil toplum kuruluşu haline dönüşmüş. Bunda 11 Eylül’ün de büyük etkisi olmuş tabii.

 

11 Eylül sonrasının İslamofobik atmosferinde bu kuruluşa olan talebin artmasıyla şube ve çalışan sayısında büyük bir artış gözükmüş. Mesela CAIR-Philadelphia 2004 yılında o bölgede artan İslam karşıtı hava ve federal hükümetin hak ihlalleri sonrasında oluşmuş. Amerika’da İslamofobi ile ilgili güncel çalışmalar ve anketler için şuraya bakılabilir: http://islamophobia.org/.  Bizdeki vakıflarda olduğu gibi yerel Müslümanların bağışlarıyla yürüyen bu çalışmaların bir kısmına ben de yakından şahit oldum.

 

Bunlardan biri CAIR’in organizasyonu ile Keşmirli Müslümanların yaptıkları protesto gösterisiydi. Amerika’nın kuruluşunda önemli rol oynayan Philadelphia’daki Anayasa Merkezi’ndeydi bu gösteri.  Burada Hindistan’ın Keşmir’deki zulmü protesto edildi. Hem Keşmirliler konuştu, hem Philadelphia’nın yerel politikacıları. Ahmet Selim de bu konuşmacılardan biriydi. Aşağıdaki fotoğraf Keşmir için haykırmaya hazırlanan çocukların neşesini gösteriyor.

 

 

Bir başka faaliyet Müslümanlar Eyalet Merkezinde adlı programdı. Bu program Pennsylvania eyaletinin eyalet başkenti olan ve eyaletin meclisinin yer aldığı Harrisburg şehrindeydi. Programa katılan Müslümanların sayısı 100 civarındaydı. Yerel seçimler vardı o sıralar. Programa katılanlar bu seçimlerde aday olanlara Müslümanların talep ve sorunlarını iletmek üzere CAIR organizasyonu altında otobüs ve araçlarla eyaletin farklı bölgelerinden Harrisbug’a geldiler. Müslümanlar eyalet milletvekilleri ve senatörleriyle gruplar halinde görüştüler, yerel seçimlerle belirlenen okul yönetimleri ve yargı mensupları adaylarına düşüncelerini aktardılar.  Mahkeme süreçlerinde ırkçılığın bitirilmesi ve göçmenlere misafirperver davranılması da iletilen talepler arasındaydı.  Meclisin merkezinde yapılan basın toplantısına özellikle Demokrat Partili siyasetçiler de katıldılar, coşkulu konuşmalar yaptılar ve Müslümanlara siyasi süreçlerde seslerini duyurdukları için teşekkür ettiler.  Aşağıdaki fotoğraf basın toplantısına katılanları gösteriyor.

 

 

Hak, hukuk, çoğulculuk gibi kavramlar bizler için olduğu kadar Amerikalı Müslümanların için de ön planda. Bu kavramlar global ölçekte Müslümanların öncelikleri arasında yer alıyor. Hem Müslümanların çoğunlukta olduğu bizim gibi ülkeler için hem de  azınlıkta oldukları Hindistan, Avrupa, Amerika gibi coğrafyalar için... Maalesef bugün Türkiye’deki hak ve hukuk ihlalleri üzüntü verici noktada… Amerikalı Müslümanlar Türkiye’ye muhabbet duysalar da artık bizi bir örnek olarak görmekte zorlanıyorlar. Onları suçlayabilir miyiz? CAIR, hak hukuk mücadelesinde önemli bir fonksiyon icra ediyor.

 

Hayat Boyu Eğitim Amerikalılar için hayata renk katmak manasına geliyor. Özellikle emekliler için üniversitelerin bu programı çok cezbedici. Philadelphia’daki Temple Üniversitesi Hayat Boyu Eğitim çerçevesinde çeşitli dersler koymuş. Haftada bir gün yapılan ders dönem boyunca devam ediyor. Bunlardan biri de İslam. CAIR’den bu ders için Hoca istemişler. Ahmet Selim ve CAIR Philadelphia’dan Mütevelli Heyet Başkanı İftekhar Hüseyin birlikte üstlenmişler bu işi. Ben de gittim bir gün bu dersi dinlemeye. Konu Hz Peygamber’in sosyal hayatı idi. Yaklaşık 60 kişilik kadınlı erkekli bir sınıf. Çoğu emekli kişiler. İlgiyle dinlediler, ders sonunda da pek çok soru sordular. Bu fotoğraf da o derse katılanları gösteriyor.

 

Amerikalı Müslümanların sosyal hayatı oldukça aktif… Birbirleriyle ilişkileri hem camiler kanalıyla, hem de karşılıklı ev ziyaretleriyle yürüyor. İngilizce ve Arapça ilahilerin coşkuyla söylendiği bir toplantı benim için de ilginç oldu. Dünyada olup bitenleri bir Müslüman gözüyle anlamaya çalışıyorlar. Bu anlamda beni sorguya çeken çok oldu. Suriye meselesi ve S-400 işi akıllarına takılmış belli ki… Türkiye’deki demokrasiyi anlamaya çalışanların içinden çıkamadıkları sorular olduğunu görmek şaşırttı beni.

 

Son olarak Ahmet Selim’in de bir yazısının bulunduğu ve adı Türkçeye Amerika'daki Müslüman Siyasal Yaşamı Anlamak: Yirmi Birinci Yüzyılda Tartışmalı Vatandaşlık (Demokratik Siyasete Dini Katılım) diye çevrilebilecek kitaptan söz edeyim. Ahmet Selim’in yazısı Amerikalı Müslümanlara sesleniyor ve şu soruya cevap arıyor: FBI çalarsa bir gün kapınızı…

 

 

İslam dünyası her alanda ortaya iyi örnekler koymadan tebliğ vazifesini yapmış sayılamaz. Söz ve yazı yetmiyor. Amerikalı Müslümanlar bu vadide ümit veriyor…

 

 

 

 

 


Yorumcu 
Yorum 
Reşat Nuri Erol
27.12.2019
10:17


ocakmedya.com/amerikadan-birkac-not-amerikan-islami-iliskiler-konseyi/

YorumYap

Son Eklenen Makaleler
Reşat Nuri Erol
‘Gizli Dünya Devleti’ dedikçe Erbakan’ı anmak - 1
18.2.2020 19 Okunma
3 Yorum 18.02.2020 07:21
Reşat Nuri Erol
‘ADİL DÜZEN’ dedikçe ERBAKAN’ı anmak…
17.2.2020 25 Okunma
3 Yorum 17.02.2020 08:50
Süleyman Karagülle
Çin Virüsü Dünyayı Kurtarabilir!
17.2.2020 56 Okunma
5 Yorum 17.02.2020 08:51
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-10
16.2.2020 33 Okunma
2 Yorum 18.02.2020 07:19
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-9
15.2.2020 43 Okunma
4 Yorum 15.02.2020 07:41
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-8
13.2.2020 73 Okunma
2 Yorum 13.02.2020 11:51
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-7
11.2.2020 78 Okunma
4 Yorum 11.02.2020 07:20
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-6
10.2.2020 87 Okunma
4 Yorum 10.02.2020 12:57
Süleyman Karagülle
İdlib’de Savaş ve Yapılması Gerekenler
9.2.2020 143 Okunma
1 Yorum 09.02.2020 11:36
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-5
9.2.2020 90 Okunma
3 Yorum 09.02.2020 11:35
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-4
8.2.2020 93 Okunma
4 Yorum 08.02.2020 09:39
Reşat Nuri Erol
Dünya için artık ‘Adil Dünya Düzeni’ gerekli - 1
7.2.2020 86 Okunma
2 Yorum 08.02.2020 08:48
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu;Yumuşak gücümüz kayboldu… Kudüs kayboluyor
7.2.2020 52 Okunma
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-3
5.2.2020 95 Okunma
3 Yorum 05.02.2020 14:03
Hüseyin Bağdatlı
CORONA VİRÜS
3.2.2020 117 Okunma
Hüseyin Kayahan
MÜZEKKER MÜENNES ve HÜNSA
2.2.2020 85 Okunma
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-2
2.2.2020 152 Okunma
5 Yorum 05.02.2020 14:01
Mete Firidin
Kutsal Kudüs!
1.2.2020 404 Okunma
9 Yorum 03.02.2020 20:52
Mete Firidin
Hadisler
1.2.2020 373 Okunma
6 Yorum 17.02.2020 22:05
Reşat Nuri Erol
Kudüs de Adil Düzen’in gerekliliğini hatırlatıyor-1
1.2.2020 153 Okunma
3 Yorum 05.02.2020 14:02
Reşat Nuri Erol
Her şey Adil Düzen uygulamasını hatırlatıyor... - 3
31.1.2020 115 Okunma
1 Yorum 31.01.2020 06:49
Reşat Nuri Erol
Mehmet Tekelioğlu; Deprem, 28 Şubat ve ben
31.1.2020 149 Okunma
Süleyman Karagülle
Türkiye ne yapmalı?
30.1.2020 361 Okunma
1 Yorum 30.01.2020 14:57
Reşat Nuri Erol
Her şey Adil Düzen uygulamasını hatırlatıyor... - 2
29.1.2020 221 Okunma
4 Yorum 29.01.2020 09:34
Reşat Nuri Erol
Her şey Adil Düzen uygulamasını hatırlatıyor... - 1
27.1.2020 226 Okunma
3 Yorum 27.01.2020 09:27
Süleyman Karagülle
Berlin Konferansı; Türkiye Ne Yapmalı?
26.1.2020 155 Okunma
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, TOKİ-Diyanet ve...-10
26.1.2020 193 Okunma
4 Yorum 26.01.2020 06:13
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, TOKİ-Diyanet ve…-9
25.1.2020 228 Okunma
4 Yorum 26.01.2020 06:08
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu;Vakıflara dokunmak, zihinlere kilit vurmak
24.1.2020 114 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sayın Erdoğan; vakıflara dokunmak hayırlı değil…-2
24.1.2020 153 Okunma
3 Yorum 25.01.2020 07:12
Reşat Nuri Erol
Sayın Erdoğan; vakıflara dokunmak hayırlı değil…-1
23.1.2020 154 Okunma
2 Yorum 23.01.2020 09:17
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, TOKİ-Diyanet ve…-8
22.1.2020 242 Okunma
3 Yorum 25.01.2020 07:13
Ahmet Yücel
DÜNYADA MEKAN, AHİRETTE İMAN
21.1.2020 151 Okunma
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, TOKİ-Diyanet ve…-7
21.1.2020 266 Okunma
4 Yorum 21.01.2020 10:00
Reşat Nuri Erol
Kur’an ve ilim olmadan olmaz; nitekim olmuyor-1
20.1.2020 162 Okunma
3 Yorum 20.01.2020 09:49
Reşat Nuri Erol
Kur’an ve ilim olmadan olmaz; nitekim olmuyor-1
20.1.2020 236 Okunma
2 Yorum 20.01.2020 09:37
Süleyman Karagülle
İran ve Türkiye Ne Yapmalı?
19.1.2020 307 Okunma
1 Yorum 21.01.2020 06:14
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek - 6
18.1.2020 270 Okunma
4 Yorum 18.01.2020 09:34
Reşat Nuri Erol
MILLÎ GAZETE ile geçen yıllar ve gelecek…-5
17.1.2020 339 Okunma
4 Yorum 17.01.2020 14:02
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu;Bölgesel gelişmeler ve Ali Babacan
17.1.2020 94 Okunma
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek - 4
15.1.2020 308 Okunma
4 Yorum 15.01.2020 13:20
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek - 3
13.1.2020 210 Okunma
3 Yorum 13.01.2020 08:26
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek - 2
10.1.2020 208 Okunma
3 Yorum 13.01.2020 08:24
Reşat Nuri Erol
FAİZ ile geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek - 1
9.1.2020 241 Okunma
2 Yorum 09.01.2020 07:43
Reşat Nuri Erol
2019-20; geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek -4
7.1.2020 213 Okunma
3 Yorum 07.01.2020 14:41
Hikmet Güveloğlu
Süleymani Suikastından, Ruhani Haberdar mıydı?
6.1.2020 1334 Okunma
1 Yorum 06.01.2020 21:25
Reşat Nuri Erol
2019-20; geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek -3
6.1.2020 231 Okunma
2 Yorum 06.01.2020 21:00
Özer Ataç
Biricik Okunan
5.1.2020 149 Okunma
Süleyman Karagülle
Kuran ve Çin
5.1.2020 309 Okunma
2 Yorum 24.01.2020 23:07
Reşat Nuri Erol
2019-20; geçen nice yıllar, 10 yıllar ve gelecek -2
5.1.2020 211 Okunma
4 Yorum 05.01.2020 08:16