Reşat Nuri Erol
Yine, yeniden, 2021 de reformlar yılı olacak! - 3
31.12.2020
284 Okunma, 5 Yorum

Yine, yeniden, 2021 de reformlar yılı olacak! - 3

Hayatın her alanında yani dinî, ilmî, iktisadî, idari/siyasî alanlarındaki çok yönlü yolculuğumuz devam ediyor… Hani ‘havada, karada, denizde’ klasik söylemi var ya; şimdi buna ‘uzayda yolculuk’ söylemini de ilave edebiliriz. Havada uçak, denizde gemi, karada her türlü kara araçları ve uzayda uzay araçları ile değişik yol ve rotalardan gidebilirsiniz. Tercih edeceğin güzergâha göre erken veya geç gideceğiniz yere gidersiniz. Ama İstanbul Boğazı’nı karadan ve köprüden geçeceksen, geçebileceğin bir yer vardır, oradan geçmek zorundasın, trafik de orada tıkanır. Trafikte reform yapmak için yeni köprü yapman gerekir ama bu köprü istediğin her yerde yapılamaz, uygun bir yer bulup orada köprü yapmak gerekir.

İstanbul’dan söz etmişken; yıllar öncesinde çöp ve su sorunu çözülmüştü ama imar, trafik ve diğerleri hala çözüm ya da son günlerdeki söylemle ‘REFORM’ bekliyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen gün, “İnşallah 2021 yılı, milletimize söz verdiğimiz gibi demokratik ve ekonomik reformlar yılı olacaktır” dedi; önceki REFORM söylemlerinin devamı olarak. Biz, Reform, yeni reformlar, yeni uygarlık ve …” başlıklı bir yazı serisi (19 yazı) yazdık; “Ekonomik problemler ve İslami çözümler…” yazı serimiz (8 yazı) öncesinde.

Demokraside ve ekonomide ya da yukarıda işaret ettiğimiz üzere hayatın dört bir alanında REFORM yapmak demek, insanlığın beş bin senelik müktesebatını değiştirmek demektir. Bunlar bir gecede, bir ayda, bir senede, birkaç yıllık bir dönemde yapılacak işler değildir. Yeni bir köprü yapmadan önce eski köprüyü ve eski yolları kullanmak zorundasın. Ama tek başına ve anayasa ekseriyeti ile iktidar olduğun andan itibaren yapılması gerekenleri yapmazsan, REFORM olarak yenilikler yapmazsan, gün gelir köprüler tıkanır, yol biter…

Millî Görüş Hareketi ve onun partileri, bu günlerde sözü edilen reform veya inkılapları yapmak üzere yola çıktı ve yarım yüzyılda çok önemli mesafeler kat edildi. Ama bizimle beraber bu reform ya da inkılapları yapmak için yola çıkanlar bizi terk ettiler. Baştan belirlediğimiz programı bıraktılar. Bugün REFORM diyenler, bizim “üçüncü binyıl uygarlık projesi” dediğimiz “Adil Düzen Projesi” ile ilgilenmek bir yana; nasıl uygulanamayacağı ile ilgili RAPORLAR hazırlattılar… AB veya Avrupa müktesebatı peşine takıldılar… Batı ile doğu arasında gidip geldiler ama sonunda köprüler tıkandı, gidilen yollar bitip tükendi…

Bu arada, günlük okumalarımda, Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı’nın bugünkü (30 Aralık) “120. Yıl Bildirgesi” başlıklı yazısı dikkatimi çekti.  21 Aralık 2020’de, Türkiye İlâhiyat ve İslâmî İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi, sanal ortamda “120. Yılında İlâhiyat ve İslâmî İlimler Fakülteleri Çalıştayı” düzenleyip “Sonuç Bildirgesi” yayımlamış… Yazar, bildirgede yazılanları özetledikten sonra, SONUÇ olarak ‘olamayanlara’ geçmiş; yorumsuz aktaralım…

Gelelim bildirgede olması gerekip de olmayanlara: 1. Keşke dekanlarımız, medreselerin her bakımdan iflas etmesi üzerine, çağdaş bir din öğretimi özlemiyle kurulan fakültelerimizin -siyasi ve ideolojik çekişmelerden ve müdahalelerden kaynaklanan kusurlarına rağmen- hizmet alanlarındaki başarılarının altını çizselerdi. Daha da başarılı olmaları için objektif öneriler getirselerdi. Kurumların daha ilmî, daha özgür; bilime, dinimize, ülkemize ve insanlığa daha yararlı olmaları yolundaki başlıca engellere işaret etselerdi. 

2. Dünya değişti, insanlığın sorun ve değer öncelikleri değişti, değişiyor. Bu nedenle dünyada bilimsel kurumların eğitim ve öğretim hedefleri, müfredat öncelikleri de değişti. Nizamiye medreselerinden beri dersleri, müfredatları, modelleri değişmeyen, sadece İslam toplumlarının dinî öğretim kurumları kaldı. Saygıdeğer dekanlarımız bunu yönettikleri kurumların bir meselesi olarak görmüyorlar mı?  

3. Kamuoyunda ciddi bir ahlâkî erozyondan, dindarlık yozlaşmasından söz ediliyor. Sayısı yüzü aşan İlâhiyat Fakültelerinin bu konudaki araştırmaları, çalışmaları, projeleri nelerdir? Dekanların bu konularda kamuoyunu aydınlatmaları gerekirdi.  

4. Dünyada ve ülkemizde İslam’ın imajını karalayan gelişmeler artarak sürüyor. Dekanlarımızın karalamacılarla ve onların kullandıkları malzemelerle ilgili ne tür ilmî çalışmalar yaptıklarını ve nelerin yapılması gerektiğini bildirgeye koymaları beklenirdi.”  

 


YorumcuYorum
Reşat Nuri Erol
31.12.2020
10:38


1967...1968...1969...AKEVLER 54 YILDIR ÇALIŞIYOR...2018...2019...2020

BİZLER ÇALIŞIYOR VE YENİ İSLÂM MEDENİYETİ’Nİ KURUYORUZ...

SİZLERİ DE ÇALIŞMALARIMIZA DÂVET EDİYORUZ; BUYURUN, BİRLİKTE ÇALIŞALIM...

ADİL DÜZEN 1096

“ADİL DÜZEN” III. BİNYIL MEDENİYETİ PROJESİDİR

“VE BİZE DÜŞEN SADECE MÜBÎN/AÇIK TEBLİĞDİR.” (KUR’AN; Yâsin Sûresi, 36/17)

Haftalık Seminer Dergisi; 1096. Hafta - 26 Aralık 2020 - Fiyatı: www.akevler.orga tıklamak!

BU DERGİYİ HER HAFTA OKUTABİLİR.. ÇOĞALTABİLİR.. DAĞITABİLİRSİNİZ...

“ADİL DÜZEN” UYGULAMALARI YAPMAK İÇİN BİZLERE DANIŞABİLİRSİNİZ...

*KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİ; 1096. SEMİNER

“HİÇ BİLENLER İLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?” (KUR’AN; Zümer Sûresi, 39/9)

İ L İ M TALEP ETMEK HER MÜSLÜMANIN ÜZERİNE FARZDIR.” (Hadis)

AdresAKEVLER İSTANBUL KOOPERATİFLERİ MERKEZİZafer Mah. Coşarsu Sk. No: 29 YENİBOSNA / İSTANBUL Tel: (0212) 452 76 51

Tefsir Seminer Notları Yenibosna’da Cumartesi akşamları okunup tartışılmaktadır.

GAYEMİZ: Bu “SEMİNER NOTLARI”nın İstanbul, Türkiye ve bütün dünyada “OKUNMASIANLAŞILMASI VE UYGULANMASI”DIR. - ADİL DÜZEN ÇALIŞANLARI

***

*“ADİL DÜZEN” DERSLERİ/YORUMLARI

-GÜNLÜK VE HAFTALIK YORUMLAR- 

Süleyman KARAGÜLLE

***

*SEBÎLU’R-REŞÂD” / MAKALELER

-MİLLÎ GAZETE'deki günlük köşe yazıları- 

Reşat Nuri EROL

***

KASAS SÛRESİ - 2. Hafta

وَأَوْحَيْنَا إِلَى أُمِّ مُوسَى أَنْ أَرْضِعِيهِ فَإِذَا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقِيهِ فِي الْيَمِّ وَلَا تَخَافِي وَلَا تَحْزَنِي إِنَّا رَادُّوهُ إِلَيْكِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِينَ (7) فَالْتَقَطَهُ آلُ فِرْعَوْنَ لِيَكُونَ لَهُمْ عَدُوًّا وَحَزَنًا إِنَّ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِئِينَ (8) وَقَالَتِ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ قُرَّةُ عَيْنٍ لِي وَلَكَ لَا تَقْتُلُوهُ عَسَى أَنْ يَنْفَعَنَا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ (9) وَأَصْبَحَ فُؤَادُ أُمِّ مُوسَى فَارِغًا إِنْ كَادَتْ لَتُبْدِي بِهِ لَوْلَا أَنْ رَبَطْنَا عَلَى كَانُوا قَلْبِهَا لِتَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ (10) وَقَالَتْ لِأُخْتِهِ قُصِّيهِ فَبَصُرَتْ بِهِ عَنْ جُنُبٍ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ (11)

... ... ...

...Reşat Nuri Erol
31.12.2020
10:39


IV. Türkiye’nin Ekonomik Problemleri ve İslam İktisadının Çözüm Önerileri Çalıştayı
“Prof. Dr. ARİF ERSOY, Prof. Dr. SABRİ ORMAN ve Prof. Dr. S. ZAİM ANISINA”
19 Aralık 2020 / Cumartesi, Açılış 13.30, Kapanış 17.30

***

Prof. Dr. Arif Ersoy Oturumu: 

Adil Ekonomik Düzen ve Prof. Dr. Arif Ersoy

-Adil Ekonomik Düzen ve Arif Ersoy

-İslam İktisadı ve Adil Ekonomik Düzen

-Adil Ekonomik Düzen Modelinin Mikro Temelleri

***

Prof. Dr. ARİF ERSOY PROGRAMI'nın linki

https://www.youtube.com/watch?v=zthfrYoSJ1YReşat Nuri Erol
31.12.2020
10:40


"ÇAĞLAR ÜSTÜ KUR'AN NİZAMI" TV PROGRAMI; AKİT TV / VİZYON 

https://www.akittv.com.tr/webtv/vizyon/islamin-sosyal-hayati-tanzimi-13472

Reşat Nuri Erol
31.12.2020
10:41


Selam ve sağlık dualarımızla... 
HAKEMLİ AKADEMİK DERDİ "İslam Medeniyeti" Dergimizin 46. sayısını istifadelerinize sunarız.
Emeği Geçen herkese teşekkür ederiz.
http://islammedeniyetivakfi.com/

https://drive.google.com/file/d/13k-f8A-PJO3Csg8nH2gwiuVomyVweu_r/view

https://drive.google.com/file/d/1cLtW4-3EUQWIGy-3ex61CtKPepFbYfJA/view


"İSLAM MEDENİYETİ"

Vakfı ve Dergisi Hakkında

Değerli bilim insanları, sevgili okuyucular;

Elinizdeki akademik ağırlıklı derginin 6. dönem 45. dergi sayısı ile uzun bir aradan sonra yayın hayatına yeniden dönüyoruz.

Bu imkânı bizlere bahşeden Cenab-ı Hakka sonsuz hamdü sena ederiz…

İslam Medeniyeti Vakfı’nın kuruluş amacı; peygamberlerin getirmiş olduğu hakkı üstün tutan medeniyeti kurmak için çalışmak, bu doğrultuda çalışan bilim insanlarına ortam hazırlamak, karanlıklar içinde bulunan insanlığa hakkın ışığını tutmaktan ibarettir. Vakfımız bu amaca erişebilmek için kendi imkânları ölçüsünde ülkemizin ve dünyanın hakkı üstün tutan bilim insanlarının yazılarını bir araya getirmek çabası içindedir.

İbni Haldun’un belirttiği gibi; medeniyetler devletler gibi doğarlar, yaşarlar, büyürler ve dünyaya söyleyecek sözleri kalmayınca insanlık tarihindeki yerlerini yenilerine bırakırlar. Gücü üstün tutan Batı medeniyeti günümüzün sorunlarını çözmek bir tarafa, yeni sorunların kaynağı olarak karşımızda durmaktadır. Süresini doldurmak üzeredir. Yeryüzünde çıkardıkları dünya savaşları ile son zamanlarda geliştirdikleri vekalet savaşları insanlık adına sözleri kalmadığını göstermektedir. Yaptıkları sömürüler ve zulümler ömürlerini uzatma çabalarından başka bir anlam taşımamaktadır.

İslam Medeniyeti kendi döneminde fıkıh/hukuk alanında getirmiş olduğu akit serbestliği ile Roma hukukunun katı kurallarını ortadan kaldırmış ve “ticari dönemin” gelişmesine öncülük etmiştir. Her iki hukuk sistemi kendi dönemleri olan tarım ile ticari yaşamı geliştirmişlerdir. Batı medeniyeti bu iki hukuk sistemi üzerine oturmuşsa da, özellikle “faiz” ve “ekseriyet kararları” ile gücün ve güçlünün yanında yer alarak “sömürü düzenini” beraberinde getirmiştir. Çağımızda “ekonomik dönem” olarak karşımıza çıkan emek mübadelesi bakımından Batı “işçilik sistemini” geliştirmiş, faizin oluşturduğu sermaye birikimi yoluyla teknik alanda büyük gelişmeler yapabilmiştir. Uyguladığı “faizli kapitalist sistem” ile sermaye egemenliğini kurmuş, emeği karın tokluğuna çalıştırmış, gelir dağılımındaki dengeyi bozmuştur. O kadar ki, dünya servetinin %80’i %1’in eline geçmiştir. Sosyalist denemeler de hüsran ile sonuçlanmıştır.

Bütün dünya hak arayışı içine girmiştir. Hukuk ancak hakkın üstün tutulması halinde toplumsal dengeyi sağlayabilir ve adaleti gerçekleştirebilir. Hukukun kaynakları olan “yakınlık, komşuluk, emek ve sözleşmelere dayalı yeni bir dünyanın kurulabilmesi” sadece “doğal hukuk anlayışı” ile olabilir. Bu da ancak “peygamberlerin getirmiş olduğu sistem” ile yeniden kurulabilir. Günümüz hukuk sistemi, hukuku bozan imtiyazlar, güçlünün üstün kabul edilmesi, başkasının zararına çıkarlar ile ekseriyet sistemine dayalı kararlardan arındırılmadıkça “yeni bir adil dünya düzeni” kurulamaz, “yeni bir medeniyet” oluşamaz.

Bu aşamada gelinen noktada yeni bir dünya ve adil bir düzen ancak peygamberlerin vâris bıraktığı bilim insanları tarafından kurulabilir. Üçüncü binyıl medeniyeti yani yeni İslam Medeniyeti doğuş sancılarını yaşamaktadır. Vakfımızın amacı bu medeniyetin gerçekleşmesine hizmet etmektir. Bu anlamda İslam Medeniyeti Dergisi hepimizin dergisidir.

Bütün peygamberler ve özellikle medeniyet kurucusu Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Davut, Hz. İsa ve Hz. Muhammed peygamberlerin ardından… Çağımızın ihtiyacı olan yeni Hakkı Üstün Tutan Medeniyeti kurmak… Hakkı üstün tutanları ve inananları yeni bir dirilişe hazırlamak ve insanlığa ışık tutmak için İslam Medeniyeti Dergimiz, kendi imkânları ölçüsünde bilim insanlarının yazılarını yayınlamak çabası içerisindedir…

Bunun sadece bizim gayretimizle olmayacağının bilincindeyiz. Bu dava, inanıyorum diyen herkesin davasıdır. Bu tür çalışmalar yapıldığı takdirde, Türkiye yeni bir medeniyet hamlesinin öncüsü ve üçüncü binyıl İslam Medeniyetinin kurucusu olmaya adaydır.

Yeni yayın döneminde daha nice sayılara erişmek dileğiyle Allah’a emanet olunuz…

İslam Medeniyeti Vakfı Başkanı

Reşat Nuri EROL

***

Not: DERGİ konusunda yakında bir sürprizimiz daha olacak, inşallah; çalışmalar devam ediyor...  
Reşat Nuri Erol
31.12.2020
10:42


"Evden çıkamıyorum.
AKEVLER (www.akevler.org) benim için moral kaynağı oldu.
Bütün samimiyetimle belirteyim ki
Ekibin tamamına HAYRANIM.
Başta SEMİNERLER olmak üzere
Yazılarınızı düzenli olarak okuyorum.
Abartmıyorum
Emekli bir din kültürü öğretmeni olmama rağmen
Sizin çalışmalarınız sayesinde
DİNİMİ ÖĞRENİYORUM.
Allah hepinizden razı olsun."


Emekli Öğretmen R. A. 
Son Eklenen Makaleler
Hüseyin Bağdatlı
TÜRK KİMDİR ?
28.02.2021 13 Okunma
Hüseyin Bağdatlı
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
28.02.2021 16 Okunma
Süleyman Karagülle
TÜRKİYE’NİN YERİ
28.02.2021 63 Okunma
Reşat Nuri Erol
Kapitalizm ve Erbakan metodu ile TEDAVİ-23
28.02.2021 80 Okunma
4 Yorum 28.02.2021 11:10
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerlerinin başlangıcı ve (10)
28.02.2021 41 Okunma
1 Yorum 28.02.2021 11:03
Süleyman Karagülle
AŞI OLMAK
27.02.2021 79 Okunma
Süleyman Karagülle
ŞERİATIN HÜKMÜ
26.02.2021 90 Okunma
Reşat Nuri Erol
Kapitalizm ve Erbakan metodu ile TEDAVİ-22
26.02.2021 130 Okunma
8 Yorum 26.02.2021 10:31
Süleyman Karagülle
İKTİDARDA VERASET
25.02.2021 105 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız - 4
25.02.2021 112 Okunma
4 Yorum 26.02.2021 10:28
Süleyman Karagülle
ZAFER
25.02.2021 95 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız - 3
24.02.2021 124 Okunma
4 Yorum 26.02.2021 10:27
Süleyman Karagülle
BOZULMA
23.02.2021 118 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız - 2
23.02.2021 227 Okunma
4 Yorum 26.02.2021 09:10
Süleyman Karagülle
TÜRKİYE’DE SEÇİMLER
22.02.2021 119 Okunma
Süleyman Karagülle
SÖMÜRÜ TEZGÂHI
22.02.2021 101 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız- 1
22.02.2021 175 Okunma
4 Yorum 26.02.2021 10:23
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-21
21.02.2021 160 Okunma
4 Yorum 21.02.2021 09:55
Süleyman Karagülle
EMİN SARAÇ HOCA HAKKINDA
20.02.2021 107 Okunma
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve Gençlerimiz (9)
20.02.2021 73 Okunma
Süleyman Karagülle
TÜRKİYE’NİN YERİ
20.02.2021 74 Okunma
Süleyman Karagülle
KENDİMİZİ YAZMAK
19.02.2021 120 Okunma
Süleyman Karagülle
BASININ VE SİYASİLERİN İŞİ
18.02.2021 100 Okunma
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve Kur’an Düzeni(8 )
18.02.2021 70 Okunma
Mete Firidin
Âdem
17.02.2021 193 Okunma
Süleyman Karagülle
SAVAŞIN KURALI
17.02.2021 97 Okunma
Süleyman Karagülle
ERDOĞAN’IN BAŞARISI
17.02.2021 123 Okunma
Süleyman Karagülle
13 ŞEHİDİMİZ
17.02.2021 94 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-20
17.02.2021 154 Okunma
4 Yorum 17.02.2021 09:20
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-19
16.02.2021 159 Okunma
6 Yorum 16.02.2021 13:18
Süleyman Karagülle
YÜZ YÜZE DERTLER
15.02.2021 151 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-18
14.02.2021 186 Okunma
4 Yorum 14.02.2021 13:48
Süleyman Karagülle
SERMAYE’NİN YENİ PROJESİ
13.02.2021 201 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-17
13.02.2021 200 Okunma
4 Yorum 13.02.2021 11:02
Süleyman Karagülle
AY YOLCULUĞU
12.02.2021 183 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-16
12.02.2021 198 Okunma
4 Yorum 12.02.2021 09:07
Süleyman Karagülle
YENİ SİYASET
11.02.2021 135 Okunma
Süleyman Karagülle
Akevler Kur’an Seminerleri (7)ve GÖREV
10.02.2021 135 Okunma
Süleyman Karagülle
GAYRİ MEŞRU (YASA DIŞI) FİİLLER
10.02.2021 108 Okunma
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİMİZ (6)KUR’AN VE TARİH
10.02.2021 127 Okunma
1 Yorum 12.02.2021 03:46
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİMİZ-5
10.02.2021 76 Okunma
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİMİZ-4
10.02.2021 103 Okunma
Süleyman Karagülle
YENİ ANAYASA
9.02.2021 175 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-15
9.02.2021 214 Okunma
4 Yorum 09.02.2021 08:08
Süleyman Karagülle
ABD’DE REJİM
8.02.2021 113 Okunma
Süleyman Karagülle
TÜRKİYE AMERİKA DEĞİLDİR
7.02.2021 196 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-14
7.02.2021 253 Okunma
8 Yorum 07.02.2021 10:41
Süleyman Karagülle
AŞI OLMAYACAĞIM
6.02.2021 528 Okunma
1 Yorum 09.02.2021 07:53
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-13
6.02.2021 263 Okunma
4 Yorum 06.02.2021 07:03
Süleyman Karagülle
SANSÜR
5.02.2021 136 Okunma