Reşat Nuri Erol
Yine, yeniden, 2021 de reformlar yılı olacak! - 4
1.01.2021
331 Okunma, 6 Yorum

Yine, yeniden, 2021 de reformlar yılı olacak! - 4

Genellikle güne ve çalışmaya erken yani teheccüd veya sabah namazı vaktinde başlar, ilk bir-iki saatimi günlük okumalarla geçirir, ondan sonra köşe yazımı yazarım; sonra diğer günlük işler ve çalışmalar… Nitekim bugün de öyle yaptım…

Bugün, ele aldığımız konu açısından, sadece iki yazarın yazısı dikkatimi çekti…

Birincisi Yeni Şafak’tan Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl.

İkincisi, Karar’dan Mehmet Ali Verçin (bir Katılım Bankası Gen. Müd. Yrd.cısıdır.)

Ekonomik problemler ve İslami çözümler…” yazı serimizi yazarken, Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl’ün bizce önemli bir yazısında ve yazdıklarından söz etmiştim.

Kısaca hatırlayalım…

Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Aralık ayı başında (03.12.2020), Yeni Şafak’taki “Ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği” başlıklı yazısının sonunda, bu önemli makaleden söz etti; o bölüm aynen şöyle:

ADİL DÜZENİN EKONOMİK MODELİ YAYIMLANDI

İslam ekonomisi alanında çalışan iki akademisyen Adil Ekonomik Düzen’in makro ekonomik modelini yaptı. Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak ve Prof. Dr. Hakan Sarıbaş “Adil Ekonomik Düzen: Bir Model ve Simülasyonları” adlı makaleyi “International Journal of Islamic and Middle Eastern Finance and Management” dergisinde yayımladılar.

Bu çalışmada hem Adil Ekonomik Düzen ile ilgili söylemlerin ve özgün unsurların iktisat biliminin nosyonuyla ilk defa modellenmiş hem de bu sistemin makro ekonomide nasıl bir bakışla açıklanacağı konusunda önemli hususlar açıklığa kavuşturulmuş.

Analizde Adil Ekonomik Düzeni temsil eden denklemlerde yer alan üretim fonksiyonu, emek arz ve talebi, para arz ve talebi, tasarruflar, yatırımlar gibi temel değişkenler eşanlı analize tabi tutulmuş.

Bu çalışmanın, İslam ekonomisi alanında yapılacak çalışmalar için önemli bir yol gösterici ve yeni çalışmalar için bir motivasyon kaynağı olacağını söyleyebiliriz.”’

Bu vesileyle bir üzüntümü ve bu bölümü tekrar hatırlatmamın sebebini belirteyim.

İkimiz dışında bu önemli konuyu -maalesef- yazan olmadı!

Aynı yazar, bugünkü (31 Aralık) “2021 yılında ekonomiden beklentiler” başlıklı yazısında, REFORMLAR dâhil önemli hatırlatmalar yapmış: “2020 yılında, Covid-19 nedeniyle yaşanan olumsuzlukların ekonomilere yansıması çok ağır oldu. Dünya ekonomisi, 1929 ekonomik bunalımından sonra en fazla olumsuz etkilendiği bir dönem yaşadı.

Bu yüzden, 2020 yılını geride bırakırken, yeni yılda ekonomi alanında beklentiler oldukça yüksek. Peki, 2021 yılında ekonomiden beklentiler nelerdir?

ENFLASYON-KUR-FAİZ DÖNGÜSÜNÜN KIRILMASI

Yüksek enflasyonun neden olduğu enflasyon-kur-faiz döngüsü, ekonomide birçok makro ekonomik göstergeyi bozması nedeniyle enflasyonun düşürülmesi Merkez Bankası'nın temel önceliği haline geldi.

Merkez Bankası'nın uyguladığı yüksek faiz politikası, enflasyon-kur-faiz döngüsünü kırması açısından önemli ancak yüksek faizin ekonomik büyümeye olası olumsuz etkilerini de özellikle yaşanan Covid-19 dönemi nedeniyle göz önünde bulundurmakta fayda var.

EKONOMİK VE HUKUKİ REFORMLAR

Ekonomide ve hukuk alanında gerçekleşecek olası reformlar, yüksek bir beklenti oluşturdu. Ekonomide gerçekleştirilmesi beklenen reformların, başta da yatırım ortamının iyileştirilmesini sağlayacak, ülke risk priminin düşürülmesine katkı yapacak ve üretimi arttıracak reformların olması bekleniyor. / En önemlisi de olası ekonomik ve hukuki reformların, ekonomiye yurtdışından para akışının sağlayacağı konusunda büyük beklenti oluşturduğu açıktır. / Mikro alanda da, başta işletmelerin önünün açan ve yüklerini azaltan önemli adımların atılacağı konusunda bir beklenti var.

Yeni yılımız hayırlı çalışmalara ve gerçek inkılaplara vesile olsun, inşallah…

 

 


YorumcuYorum
Reşat Nuri Erol
01.01.2021
09:01


1967...1968...1969...AKEVLER 54 YILDIR ÇALIŞIYOR...2018...2019...2020

BİZLER ÇALIŞIYOR VE YENİ İSLÂM MEDENİYETİ’Nİ KURUYORUZ...

SİZLERİ DE ÇALIŞMALARIMIZA DÂVET EDİYORUZ; BUYURUN, BİRLİKTE ÇALIŞALIM...

ADİL DÜZEN 1096

“ADİL DÜZEN” III. BİNYIL MEDENİYETİ PROJESİDİR

“VE BİZE DÜŞEN SADECE MÜBÎN/AÇIK TEBLİĞDİR.” (KUR’AN; Yâsin Sûresi, 36/17)

Haftalık Seminer Dergisi; 1096. Hafta - 26 Aralık 2020 - Fiyatı: www.akevler.orga tıklamak!

BU DERGİYİ HER HAFTA OKUTABİLİR.. ÇOĞALTABİLİR.. DAĞITABİLİRSİNİZ...

“ADİL DÜZEN” UYGULAMALARI YAPMAK İÇİN BİZLERE DANIŞABİLİRSİNİZ...

*KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİ; 1096. SEMİNER

“HİÇ BİLENLER İLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?” (KUR’AN; Zümer Sûresi, 39/9)

İ L İ M TALEP ETMEK HER MÜSLÜMANIN ÜZERİNE FARZDIR.” (Hadis)

AdresAKEVLER İSTANBUL KOOPERATİFLERİ MERKEZİZafer Mah. Coşarsu Sk. No: 29 YENİBOSNA / İSTANBUL Tel: (0212) 452 76 51

Tefsir Seminer Notları Yenibosna’da Cumartesi akşamları okunup tartışılmaktadır.

GAYEMİZ: Bu “SEMİNER NOTLARI”nın İstanbul, Türkiye ve bütün dünyada “OKUNMASIANLAŞILMASI VE UYGULANMASI”DIR. - ADİL DÜZEN ÇALIŞANLARI

***

*“ADİL DÜZEN” DERSLERİ/YORUMLARI

-GÜNLÜK VE HAFTALIK YORUMLAR- 

Süleyman KARAGÜLLE

***

*SEBÎLU’R-REŞÂD” / MAKALELER

-MİLLÎ GAZETE'deki günlük köşe yazıları- 

Reşat Nuri EROL

***

KASAS SÛRESİ - 2. Hafta

وَأَوْحَيْنَا إِلَى أُمِّ مُوسَى أَنْ أَرْضِعِيهِ فَإِذَا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقِيهِ فِي الْيَمِّ وَلَا تَخَافِي وَلَا تَحْزَنِي إِنَّا رَادُّوهُ إِلَيْكِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِينَ (7) فَالْتَقَطَهُ آلُ فِرْعَوْنَ لِيَكُونَ لَهُمْ عَدُوًّا وَحَزَنًا إِنَّ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِئِينَ (8) وَقَالَتِ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ قُرَّةُ عَيْنٍ لِي وَلَكَ لَا تَقْتُلُوهُ عَسَى أَنْ يَنْفَعَنَا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ (9) وَأَصْبَحَ فُؤَادُ أُمِّ مُوسَى فَارِغًا إِنْ كَادَتْ لَتُبْدِي بِهِ لَوْلَا أَنْ رَبَطْنَا عَلَى كَانُوا قَلْبِهَا لِتَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ (10) وَقَالَتْ لِأُخْتِهِ قُصِّيهِ فَبَصُرَتْ بِهِ عَنْ جُنُبٍ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ (11)

... ... ...

...
Reşat Nuri Erol
01.01.2021
09:02


IV. Türkiye’nin Ekonomik Problemleri ve İslam İktisadının Çözüm Önerileri Çalıştayı
“Prof. Dr. ARİF ERSOY, Prof. Dr. SABRİ ORMAN ve Prof. Dr. S. ZAİM ANISINA”
19 Aralık 2020 / Cumartesi, Açılış 13.30, Kapanış 17.30

***

Prof. Dr. Arif Ersoy Oturumu: 

Adil Ekonomik Düzen ve Prof. Dr. Arif Ersoy

-Adil Ekonomik Düzen ve Arif Ersoy

-İslam İktisadı ve Adil Ekonomik Düzen

-Adil Ekonomik Düzen Modelinin Mikro Temelleri

***

Prof. Dr. ARİF ERSOY PROGRAMI'nın linki

https://www.youtube.com/watch?v=zthfrYoSJ1YReşat Nuri Erol
01.01.2021
09:02


"ÇAĞLAR ÜSTÜ KUR'AN NİZAMI" TV PROGRAMI; AKİT TV / VİZYON 

https://www.akittv.com.tr/webtv/vizyon/islamin-sosyal-hayati-tanzimi-13472
Reşat Nuri Erol
01.01.2021
09:03


Selam ve sağlık dualarımızla... 
HAKEMLİ AKADEMİK DERDİ "İslam Medeniyeti" Dergimizin 46. sayısını istifadelerinize sunarız.
Emeği Geçen herkese teşekkür ederiz.
http://islammedeniyetivakfi.com/

https://drive.google.com/file/d/13k-f8A-PJO3Csg8nH2gwiuVomyVweu_r/view

https://drive.google.com/file/d/1cLtW4-3EUQWIGy-3ex61CtKPepFbYfJA/view


"İSLAM MEDENİYETİ"

Vakfı ve Dergisi Hakkında

Değerli bilim insanları, sevgili okuyucular;

Elinizdeki akademik ağırlıklı derginin 6. dönem 45. dergi sayısı ile uzun bir aradan sonra yayın hayatına yeniden dönüyoruz.

Bu imkânı bizlere bahşeden Cenab-ı Hakka sonsuz hamdü sena ederiz…

İslam Medeniyeti Vakfı’nın kuruluş amacı; peygamberlerin getirmiş olduğu hakkı üstün tutan medeniyeti kurmak için çalışmak, bu doğrultuda çalışan bilim insanlarına ortam hazırlamak, karanlıklar içinde bulunan insanlığa hakkın ışığını tutmaktan ibarettir. Vakfımız bu amaca erişebilmek için kendi imkânları ölçüsünde ülkemizin ve dünyanın hakkı üstün tutan bilim insanlarının yazılarını bir araya getirmek çabası içindedir.

İbni Haldun’un belirttiği gibi; medeniyetler devletler gibi doğarlar, yaşarlar, büyürler ve dünyaya söyleyecek sözleri kalmayınca insanlık tarihindeki yerlerini yenilerine bırakırlar. Gücü üstün tutan Batı medeniyeti günümüzün sorunlarını çözmek bir tarafa, yeni sorunların kaynağı olarak karşımızda durmaktadır. Süresini doldurmak üzeredir. Yeryüzünde çıkardıkları dünya savaşları ile son zamanlarda geliştirdikleri vekalet savaşları insanlık adına sözleri kalmadığını göstermektedir. Yaptıkları sömürüler ve zulümler ömürlerini uzatma çabalarından başka bir anlam taşımamaktadır.

İslam Medeniyeti kendi döneminde fıkıh/hukuk alanında getirmiş olduğu akit serbestliği ile Roma hukukunun katı kurallarını ortadan kaldırmış ve “ticari dönemin” gelişmesine öncülük etmiştir. Her iki hukuk sistemi kendi dönemleri olan tarım ile ticari yaşamı geliştirmişlerdir. Batı medeniyeti bu iki hukuk sistemi üzerine oturmuşsa da, özellikle “faiz” ve “ekseriyet kararları” ile gücün ve güçlünün yanında yer alarak “sömürü düzenini” beraberinde getirmiştir. Çağımızda “ekonomik dönem” olarak karşımıza çıkan emek mübadelesi bakımından Batı “işçilik sistemini” geliştirmiş, faizin oluşturduğu sermaye birikimi yoluyla teknik alanda büyük gelişmeler yapabilmiştir. Uyguladığı “faizli kapitalist sistem” ile sermaye egemenliğini kurmuş, emeği karın tokluğuna çalıştırmış, gelir dağılımındaki dengeyi bozmuştur. O kadar ki, dünya servetinin %80’i %1’in eline geçmiştir. Sosyalist denemeler de hüsran ile sonuçlanmıştır.

Bütün dünya hak arayışı içine girmiştir. Hukuk ancak hakkın üstün tutulması halinde toplumsal dengeyi sağlayabilir ve adaleti gerçekleştirebilir. Hukukun kaynakları olan “yakınlık, komşuluk, emek ve sözleşmelere dayalı yeni bir dünyanın kurulabilmesi” sadece “doğal hukuk anlayışı” ile olabilir. Bu da ancak “peygamberlerin getirmiş olduğu sistem” ile yeniden kurulabilir. Günümüz hukuk sistemi, hukuku bozan imtiyazlar, güçlünün üstün kabul edilmesi, başkasının zararına çıkarlar ile ekseriyet sistemine dayalı kararlardan arındırılmadıkça “yeni bir adil dünya düzeni” kurulamaz, “yeni bir medeniyet” oluşamaz.

Bu aşamada gelinen noktada yeni bir dünya ve adil bir düzen ancak peygamberlerin vâris bıraktığı bilim insanları tarafından kurulabilir. Üçüncü binyıl medeniyeti yani yeni İslam Medeniyeti doğuş sancılarını yaşamaktadır. Vakfımızın amacı bu medeniyetin gerçekleşmesine hizmet etmektir. Bu anlamda İslam Medeniyeti Dergisi hepimizin dergisidir.

Bütün peygamberler ve özellikle medeniyet kurucusu Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Davut, Hz. İsa ve Hz. Muhammed peygamberlerin ardından… Çağımızın ihtiyacı olan yeni Hakkı Üstün Tutan Medeniyeti kurmak… Hakkı üstün tutanları ve inananları yeni bir dirilişe hazırlamak ve insanlığa ışık tutmak için İslam Medeniyeti Dergimiz, kendi imkânları ölçüsünde bilim insanlarının yazılarını yayınlamak çabası içerisindedir…

Bunun sadece bizim gayretimizle olmayacağının bilincindeyiz. Bu dava, inanıyorum diyen herkesin davasıdır. Bu tür çalışmalar yapıldığı takdirde, Türkiye yeni bir medeniyet hamlesinin öncüsü ve üçüncü binyıl İslam Medeniyetinin kurucusu olmaya adaydır.

Yeni yayın döneminde daha nice sayılara erişmek dileğiyle Allah’a emanet olunuz…

İslam Medeniyeti Vakfı Başkanı

Reşat Nuri EROL

***

Not: DERGİ konusunda yakında bir sürprizimiz daha olacak, inşallah; çalışmalar devam ediyor...  Reşat Nuri Erol
01.01.2021
09:04


"Evden çıkamıyorum.
AKEVLER (www.akevler.org) benim için moral kaynağı oldu.
Bütün samimiyetimle belirteyim ki
Ekibin tamamına HAYRANIM.
Başta SEMİNERLER olmak üzere
Yazılarınızı düzenli olarak okuyorum.
Abartmıyorum
Emekli bir din kültürü öğretmeni olmama rağmen
Sizin çalışmalarınız sayesinde
DİNİMİ ÖĞRENİYORUM.
Allah hepinizden razı olsun."


Emekli Öğretmen R. A. 
Reşat Nuri Erol
03.01.2021
12:29


1967...1968...1969...AKEVLER 55 YILDIR ÇALIŞIYOR...2018...2019...2021

BİZLER ÇALIŞIYOR VE YENİ İSLÂM MEDENİYETİ’Nİ KURUYORUZ...

SİZLERİ DE ÇALIŞMALARIMIZA DÂVET EDİYORUZ; BUYURUN, BİRLİKTE ÇALIŞALIM...

ADİL DÜZEN 1097

“ADİL DÜZEN” III. BİNYIL MEDENİYETİ PROJESİDİR

“VE BİZE DÜŞEN SADECE MÜBÎN/AÇIK TEBLİĞDİR.” (KUR’AN; Yâsin Sûresi, 36/17)

Haftalık Seminer Dergisi; 1097. Hafta - 02 Ocak 2021 - Fiyatı: www.akevler.orga tıklamak!

BU DERGİYİ HER HAFTA OKUTABİLİR.. ÇOĞALTABİLİR.. DAĞITABİLİRSİNİZ...

“ADİL DÜZEN” UYGULAMALARI YAPMAK İÇİN BİZLERE DANIŞABİLİRSİNİZ...

*KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİ; 1097. SEMİNER

“HİÇ BİLENLER İLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?” (KUR’AN; Zümer Sûresi, 39/9)

İ L İ M TALEP ETMEK HER MÜSLÜMANIN ÜZERİNE FARZDIR.” (Hadis)

AdresAKEVLER İSTANBUL KOOPERATİFLERİ MERKEZİZafer Mah. Coşarsu Sk. No: 29 YENİBOSNA / İSTANBUL Tel: (0212) 452 76 51

Tefsir Seminer Notları Yenibosna’da Cumartesi akşamları okunup tartışılmaktadır.

GAYEMİZ: Bu “SEMİNER NOTLARI”nın İstanbul, Türkiye ve bütün dünyada “OKUNMASIANLAŞILMASI VE UYGULANMASI”DIR. - ADİL DÜZEN ÇALIŞANLARI

***

*“ADİL DÜZEN” DERSLERİ/YORUMLARI

-GÜNLÜK VE HAFTALIK YORUMLAR- 

Süleyman KARAGÜLLE

***

*SEBÎLU’R-REŞÂD” / MAKALELER

-MİLLÎ GAZETE'deki günlük köşe yazıları- 

Reşat Nuri EROL

***

KASAS SÛRESİ - 3. Hafta

وَحَرَّمْنَا عَلَيْهِ الْمَرَاضِعَ مِنْ قَبْلُ فَقَالَتْ هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى أَهْلِ بَيْتٍ يَكْفُلُونَهُ لَكُمْ وَهُمْ لَهُ نَاصِحُونَ (12) فَرَدَدْنَاهُ إِلَى أُمِّهِ كَيْ تَقَرَّ عَيْنُهَا وَلَا تَحْزَنَ وَلِتَعْلَمَ أَنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَلَكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ(13)وَلَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَاسْتَوَى آتَيْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا وَكَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ (14) وَدَخَلَ الْمَدِينَةَ عَلَى حِينِ غَفْلَةٍ مِنْ أَهْلِهَا فَوَجَدَ فِيهَا رَجُلَيْنِ يَقْتَتِلَانِ هَذَا مِنْ شِيعَتِهِ وَهَذَا مِنْ عَدُوِّهِ فَاسْتَغَاثَهُ الَّذِي مِنْ شِيعَتِهِ عَلَى الَّذِي مِنْ عَدُوِّهِ فَوَكَزَهُ مُوسَى فَقَضَى عَلَيْهِ قَالَ هَذَا مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ عَدُوٌّ مُضِلٌّ مُبِينٌ (15)

... ... ...

...Son Eklenen Makaleler
Süleyman Karagülle
İKTİDARDA VERASET
25.02.2021 10 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız - 4
25.02.2021 50 Okunma
3 Yorum 25.02.2021 08:04
Süleyman Karagülle
ZAFER
25.02.2021 32 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız - 3
24.02.2021 87 Okunma
3 Yorum 24.02.2021 09:02
Süleyman Karagülle
BOZULMA
23.02.2021 72 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız - 2
23.02.2021 195 Okunma
3 Yorum 23.02.2021 09:30
Süleyman Karagülle
TÜRKİYE’DE SEÇİMLER
22.02.2021 86 Okunma
Süleyman Karagülle
SÖMÜRÜ TEZGÂHI
22.02.2021 85 Okunma
Reşat Nuri Erol
Âlim, âlem, ölüm ve M. Emin Saraç Hocamız- 1
22.02.2021 141 Okunma
3 Yorum 22.02.2021 08:31
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-21
21.02.2021 132 Okunma
4 Yorum 21.02.2021 09:55
Süleyman Karagülle
EMİN SARAÇ HOCA HAKKINDA
20.02.2021 84 Okunma
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve Gençlerimiz (9)
20.02.2021 51 Okunma
Süleyman Karagülle
TÜRKİYE’NİN YERİ
20.02.2021 48 Okunma
Süleyman Karagülle
KENDİMİZİ YAZMAK
19.02.2021 100 Okunma
Süleyman Karagülle
BASININ VE SİYASİLERİN İŞİ
18.02.2021 89 Okunma
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve Kur’an Düzeni(8 )
18.02.2021 60 Okunma
Mete Firidin
Âdem
17.02.2021 167 Okunma
Süleyman Karagülle
SAVAŞIN KURALI
17.02.2021 90 Okunma
Süleyman Karagülle
ERDOĞAN’IN BAŞARISI
17.02.2021 102 Okunma
Süleyman Karagülle
13 ŞEHİDİMİZ
17.02.2021 87 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-20
17.02.2021 142 Okunma
4 Yorum 17.02.2021 09:20
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-19
16.02.2021 148 Okunma
6 Yorum 16.02.2021 13:18
Süleyman Karagülle
YÜZ YÜZE DERTLER
15.02.2021 143 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-18
14.02.2021 170 Okunma
4 Yorum 14.02.2021 13:48
Süleyman Karagülle
SERMAYE’NİN YENİ PROJESİ
13.02.2021 194 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-17
13.02.2021 186 Okunma
4 Yorum 13.02.2021 11:02
Süleyman Karagülle
AY YOLCULUĞU
12.02.2021 170 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-16
12.02.2021 181 Okunma
4 Yorum 12.02.2021 09:07
Süleyman Karagülle
YENİ SİYASET
11.02.2021 127 Okunma
Süleyman Karagülle
Akevler Kur’an Seminerleri (7)ve GÖREV
10.02.2021 127 Okunma
Süleyman Karagülle
GAYRİ MEŞRU (YASA DIŞI) FİİLLER
10.02.2021 98 Okunma
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİMİZ (6)KUR’AN VE TARİH
10.02.2021 116 Okunma
1 Yorum 12.02.2021 03:46
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİMİZ-5
10.02.2021 72 Okunma
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİMİZ-4
10.02.2021 97 Okunma
Süleyman Karagülle
YENİ ANAYASA
9.02.2021 166 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-15
9.02.2021 199 Okunma
4 Yorum 09.02.2021 08:08
Süleyman Karagülle
ABD’DE REJİM
8.02.2021 109 Okunma
Süleyman Karagülle
TÜRKİYE AMERİKA DEĞİLDİR
7.02.2021 191 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-14
7.02.2021 234 Okunma
8 Yorum 07.02.2021 10:41
Süleyman Karagülle
AŞI OLMAYACAĞIM
6.02.2021 503 Okunma
1 Yorum 09.02.2021 07:53
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-13
6.02.2021 245 Okunma
4 Yorum 06.02.2021 07:03
Süleyman Karagülle
SANSÜR
5.02.2021 130 Okunma
Süleyman Karagülle
SORUN ÇÖZÜLMEDİ
5.02.2021 141 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-12
4.02.2021 216 Okunma
3 Yorum 04.02.2021 10:07
Süleyman Karagülle
REKTÖR SEÇİMİ
3.02.2021 214 Okunma
Süleyman Karagülle
ZOR OLAN
2.02.2021 184 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-11
2.02.2021 244 Okunma
3 Yorum 02.02.2021 08:39
Hüseyin Bağdatlı
CHP deki İstifalar.
1.02.2021 108 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sömürüyorum; ben kapitalizm! Ve TEDAVİ-10
1.02.2021 227 Okunma
3 Yorum 01.02.2021 12:41
Süleyman Karagülle
GAZETECİ
31.01.2021 183 Okunma