Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve SON DURUM… (16)
18.04.2021
281 Okunma, 3 Yorum

 

Kur’an Seminerleri ve SON DURUM… (16)

1113’üncü KUR’AN VE İLİM semineriMiZİ yapmaktayız.

Elhamdülillah…

Reşat Nuri Erol’un başlattığı seminer çalışmaları bugünkü duruma geldi.

Bu seminerleri yapan kadro yaşlandı, bir müddet sonra daha da yaşlanacak.

Herkes geleneğe uyarak seminerleri sürdürmektedir ama gençler katılmıyorlar.

Bunun anlamı olarak bu seminerler bizden sonra devam etmeyecek demektir.

Seminerlerdeki bu duraklama sebebiyle Akevler’in görevi sona eriyor demektir.

Cenabı Allah başka birilerini çıkaracak ve onlar 3. binyıl uygarlığını getireceklerdir.

İnşallah…

*

Bir taraftan seminerlere ve Ruhu’l-Kur’an programına eski hevesle devam edilmezken diğer taraftan Yalova’daki faaliyetlerde de aynı isteksizlik ortada görülmektedir.

Yine bunun manası ve sonucu olarak yeni bir merhaleye gelmiş bulunuyoruz, artık Akevler’in görevi sona eriyor demektir.

90’lı yaşlarında olup onu da geçmekte olan yaşlı birinin arzuları, hevesleri ve çalışmaları yeniden hamleye yeterli değildir.

Bu merhalede herkesin bu durumu değerlendirmesi gerekir; yeniden hamle yapıp yapmayacağımıza ve devam edip etmeyeceğimize karar vermek durumundayız.

İstişare edelim ve kararlarımızı alalım, inşallah…

*

Şayet seminerlere sadece maddi menfaatler sebebiyle devam edilecekse bana göre bunun bir yararı yoktur.

Şimdiye kadar Reşat Nuri Erol merkezde Allah rızası için seminerler üzerinde duruyordu ama onda da yorgunluk meydana gelmiştir.

Reşat Nuri Erol Allah rızası için seminerlere yeniden heyecanla devam etmediği takdirde bende de bir durgunluk meydana gelmektedir.

Bu surenin yorumu bittiğinde, belki de yeni surenin seminerlerine devam etme hususunu yeniden değerlendireceğimi, benimle şimdiye kadar özverileriyle çalışan arkadaşlarıma haber veriyorum...

 

***

 

REŞAT NURİ EROL’UN KISA DEĞERLENDİRMESİ

Ben her şeye rağmen devam edilmesini uygun görüyorum…

Üstad yazmaya devam ettikçe ve yazabildikçe, ben de yazılanları yayına hazırlamaya devam edeceğim, inşallah…

Diğer detayları Ramazan ayı boyunca ve özellikle de iki bayram arası süreçte hep beraber değerlendirelim ve istişareler yaparak yine hep birlikte kararlar alalım, inşallah…

Üstad’a ve bütün seminer ashabına;

Selam, hürmet muhabbet ve sağlık dualarım daimidir…

 

SÜLEYMAN AKDEMİR’İN GÖRÜŞÜ

Sureler bitmedikçe veya bitmiş sureleri yeniden ele almak gerektikçe, seminerlerin ve Yalova’da aksamayan faaliyetler ile aksayan yönlerin giderilmeye çalışılarak devam etmesinden yanayım. Aslında Yalova’da arzu edilen ekip çalışmasının şartları giderek oluşuyor ve her geçen gün olumlu gelişmeler daha da artıyor.

Üstat’tan daha çok öğreneceğimiz şeyler var.

Elbette bizlerin de daha da fazla çalışması gerekiyor.

Reşat Nuri Erol’un seminerleri düzeltmeye devam etmesi önemli.

Ben de ömrüm yettikçe Yalova’ya olan desteğimi sürdürme niyetindeyim.

Allah yar ve yardımcımız olsun diyor, Üstad’ın istişare sürecini başlatmasını ve görüşler çerçevesinde karar almasını kendisinden talep ediyorum.

Vesselam...

 

 

***

 

EK BİLGİ!

Süleyman Karagülle Hocamız…

Kasas Suresi çalışmamızın sona ermesi vesilesiyle…

1114’üncü seminer notlarının sonuna, konu ile ilgili değerlendirmeler yazmış…

 

Bu 3 sure (KASAS SURESİ ile birlikte) bitti.

Şimdi de yeni 4 sureye, الم li surelere başlamış olacağız...

Çalışmamızda bazı yeni ayarlamalar yapmayı düşünüyorum.

Sizlerden de katılanlar olursa bunları uygulayacağım, inşallah...

  1. Dünyayla ilişkiyi kesmemek için her gün serbest olarak 1 (bir) makale yazacağım ve Süleyman Akdemir’e göndereceğim. Süleyman Akdemir bu önerimi uygun görürse, bu makale üzerinde istedikleriyle istişare yapacak ve sonunda her gün www.akevler.org’da yazarı olmadan yayınlayacak. Bu dergi artık çift yazarlı dergi olmaktan çıkarılıp belli kimseler istedikleri zaman makrodaki siyasetle ilgili görüşlerini burada beyan etsinler. Baştan tasavvur ettiğimiz dergi tipine artık ara verelim.
  2. Her haftanın seminerini ben Ayşe Aydın’la yazmaya devam edeceğim. Belki biraz daha kısaltırız. Ayşe Aydın yazdığı semineri Reşat Nuri Erol’a gönderecek. Reşat Nuri Erol eskisi gibi istediği kimselerle istişare ederek son şeklini verecek ve Yeni Bosna’ya gönderecek. Lütfi Hocaoğlu’nun yönetiminde seminerler okunacak, son şeklini alacak ve yayınlanacaktır. Ancak eşleştirme ile ilgili cetvellerle Akevler Lügati’nin oluşturulması üzerinde Yeni Bosna seminerlerinde durulmayacaktır.
  3. Ayrıca Yalova’da bir program yapılacak, Cumartesi dışında herhangi bir günde karşılaştırma cetvelleri Süleyman Karagülle tarafından açıklanacaktır. Yeni Bosna seminerlerini takip edenlerden isteyenler bu ikinci seminerleri de takip edeceklerdir. Ayrıca bu ikinci seminerde Süleyman Karagülle’ye soracakları bir şey varsa sorabilirler ve kendileri de katkıda bulunurlar.
  4. Yalova’da yapılacak olan bu ikinci seminerin başlamasından önce yarım kalmış olan Enam Suresi’nin seminer haline getirilmesi için ara çalışması yapılacaktır. Bu çalışmanın yapılabilmesi için Emine Hocaoğlu’nun yaptığı çalışmaları bana göndermesi gerekmektedir. Ayrıca bu çalışmaları Emine Hocaoğlu düzeltiyordu, onun düzeltmesi gerekmektedir.

Bunlar benim önerilerim.

Süleyman Akdemir, Reşat Nuri Erol ve Emine Hocaoğlu’nun olurlarını bekliyorum.

Allah hepinizden razı olsun.  

Süleyman Karagülle

 

 

 


YorumcuYorum
Sam Adian
18.04.2021
19:57
To the attention of Mr. Karagülle.

We tried to read and understand your latest articles. Obviously your predictions did not get the appreciation you expected at the end of your work, it looks like you have reached the end of the road. While your suggestions and assumptions may not be consistent and sustainable, it is a pity that many years of efforts have gone to waste.

However, it is not too late for anything. Understanding is a function that continues until the end of life. In this context, we would like to remind you:

We have been reviewing your seminars frequently, if not constantly, for years. To be honest, we are often stunned. Not every word of the Quran can describe the "partnership system with credit" or "business offices with 100 pensions". Or this book cannot describe what you call "Fair Order", but we haven't figured out what it really is.

The mixed economic system, consisting of capitalism, socialism, or a mixture of both, is one of the realities of today's world. However, these are not required. As far as we understand, you're not actually suggesting anything new. By referring to these two systems, you are saying that you have corrected their errors. However, remember that everything in the world and even in the universe is being rebuilt every day. Nothing looks like a minute ago. Better choices are always possible. This is the nature of the universal system. Therefore, we think that now you should put aside existing practices and consider the possibility of a new paradigm.

You say in all your seminars that people should live as debtor-creditors. According to you, people are either capitalists, trying to oppress-exploit the people. Or socialist but ultimately nothing has changed. You have no different suggestions. Finally, all your recommendations are based on loans.

You have been talking about how bad the interest is in every comment of your seminars for years. However, we are not sure that you understand the interest problem correctly. It is not essentially the problem of capitalism that the interpretation and practices of capitalism in third world countries like you change and become radical, especially for reasons related to beliefs. This is your problem. Because you will never find the interest rates you describe in capitalist countries. In other words, whatever angle you look at, you have to admit that you are exaggerating the matter of interest.

I'm sure you have studied our "economic theory". However, you did not criticize this theory, which was our first work on the book. Obviously you didn't take it seriously. However, it is accepted and used as a reference in many universities around the world, including your country. Although it is the first study and our views have changed / updated in many ways. But it is clear that the possibility of a fundamentally new paradigm is possible.

We are not religious or believing people. We are not looking at the book from your point of view. However, you should appreciate that trying to understand what the book is preaching is not possible with the limitations you put forward. You may not be changing the text in context, but distorting the meaning essentially means distorting the text. This method will not help you understand what the book is saying, but it will help you validate your beliefs with the book. The result is not helping anyone.

As a result, current practices or past practices are of no use in the future. A new paradigm is always possible due to the nature of the universe. It is possible to create and implement a sustainable and consistent system. Nobody has to be in debt. Nobody really needs a loan. Our suggestion for you would be to review your coherence and seriously reflect on the possibility of a new paradigm.

We know this is possible. We hope you can understand before it's too late. We wish you good luck, whatever you are trying to do.
Sam Adian
18.04.2021
20:00
PS : We do not think it is necessary to say anything about "Sharia". Because you have declared that Sharia and capitalism are essentially the same.
Hüseyin Kayahan
19.04.2021
08:50

Son Yorumlanan Makaleler
Reşat Nuri Erol
KUR’AN AYI RAMAZAN VE BAYRAM… - 4
17.10.2025 111 Okunma
7 Yorum 17.10.2025 04:40
Reşat Nuri Erol
Ramazan Medeniyeti; Medeniyet Tasavvuru Okulu-1
11.05.2021 59 Okunma
5 Yorum 11.05.2021 08:47
Reşat Nuri Erol
KUR’AN AYI RAMAZAN VE BAYRAM… - 3
9.05.2021 137 Okunma
6 Yorum 09.05.2021 13:33
Reşat Nuri Erol
KUR’AN AYI RAMAZAN VE BAYRAM… - 2
7.05.2021 164 Okunma
5 Yorum 07.05.2021 10:40
Reşat Nuri Erol
KUR’AN AYI RAMAZAN VE BAYRAM… - 1
6.05.2021 128 Okunma
6 Yorum 06.05.2021 11:03
Reşat Nuri Erol
Kur’an açısından EĞİTİM; özel bir vesilesiyle-2
5.05.2021 126 Okunma
5 Yorum 05.05.2021 08:53
Reşat Nuri Erol
Kur’an açısından EĞİTİM; özel bir vesilesiyle-1
3.05.2021 206 Okunma
5 Yorum 03.05.2021 07:01
Reşat Nuri Erol
Kur’an açısından EMEK; 1 Mayıs vesilesiyle…
2.05.2021 165 Okunma
5 Yorum 02.05.2021 10:53
Reşat Nuri Erol
Ya Kur’an nizamı veya kölelikten beter hayat-4
1.05.2021 147 Okunma
5 Yorum 01.05.2021 10:49
Reşat Nuri Erol
Ya Kur’an nizamı veya kölelikten beter hayat -3
30.04.2021 166 Okunma
6 Yorum 30.04.2021 10:40
Reşat Nuri Erol
Vellezîne âmenû; iman etmiş olan kimseler’ - 3
28.04.2021 179 Okunma
6 Yorum 29.04.2021 05:48
Reşat Nuri Erol
‘Vellezîne âmenû; iman etmiş olan kimseler’ - 2
27.04.2021 193 Okunma
5 Yorum 27.04.2021 08:49
Reşat Nuri Erol
‘Vellezîne âmenû; iman etmiş olan kimseler’ - 1
26.04.2021 215 Okunma
5 Yorum 26.04.2021 10:50
Reşat Nuri Erol
Ya Kur’an nizamı veya kölelikten beter hayat -2
25.04.2021 271 Okunma
5 Yorum 25.04.2021 07:48
Mete Firidin
Hz. Adem'in Annesi
3.06.2017 10135 Okunma
1 Yorum 24.04.2021 16:56
Reşat Nuri Erol
Ya Kur’an nizamı veya kölelikten beter hayat -1
24.04.2021 233 Okunma
5 Yorum 24.04.2021 07:35
Reşat Nuri Erol
Kur’an ayı Ramazan ve İslam/Kur’an nizamı - 4
22.04.2021 173 Okunma
6 Yorum 22.04.2021 09:09
Reşat Nuri Erol
Kur’an ayı Ramazan ve İslam/Kur’an nizamı - 3
21.04.2021 231 Okunma
4 Yorum 21.04.2021 09:33
Reşat Nuri Erol
Kur’an ayı Ramazan ve İslam/Kur’an nizamı - 2
20.04.2021 255 Okunma
4 Yorum 20.04.2021 11:33
Reşat Nuri Erol
Kur’an ayı Ramazan ve İslam/Kur’an nizamı - 1
19.04.2021 201 Okunma
4 Yorum 19.04.2021 09:53
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve SON DURUM… (16)
18.04.2021 281 Okunma
3 Yorum 19.04.2021 08:50
Reşat Nuri Erol
“Şehru Ramazan ellezî ünzile fihi’l’KUR’AN”-5
18.04.2021 216 Okunma
4 Yorum 18.04.2021 08:01
Reşat Nuri Erol
“Şehru Ramazan ellezî ünzile fihi’l-KUR’AN”-4
17.04.2021 267 Okunma
4 Yorum 17.04.2021 09:38
Reşat Nuri Erol
“Şehru Ramazan ellezî ünzile fihi’l’KUR’AN”-3
15.04.2021 264 Okunma
4 Yorum 15.04.2021 08:06
Reşat Nuri Erol
“Şehru Ramazan ellezî ünzile fihi’l’KUR’AN”-2
14.04.2021 360 Okunma
4 Yorum 14.04.2021 06:50
Reşat Nuri Erol
“Şehru Ramazan ellezî ünzile fihi’l’KUR’AN”-1
13.04.2021 286 Okunma
4 Yorum 13.04.2021 10:26
Reşat Nuri Erol
Okuyucu ile sohbet; Türkiye’yi kim kurtaracak?-2
12.04.2021 285 Okunma
4 Yorum 12.04.2021 09:16
Reşat Nuri Erol
Okuyucu ile sohbet; Türkiye’yi kim kurtaracak?-1
11.04.2021 305 Okunma
5 Yorum 11.04.2021 10:06
Reşat Nuri Erol
Sağlık, sistem, kanal, amiraller vs. ve TEDAVİ-2
7.04.2021 283 Okunma
7 Yorum 10.04.2021 10:16
Reşat Nuri Erol
Sağlık, sistem, kanal, amiraller vs. ve TEDAVİ-3
8.04.2021 246 Okunma
5 Yorum 10.04.2021 10:16
Reşat Nuri Erol
Sağlık, sistem, kanal, amiraller vs. ve TEDAVİ-4
10.04.2021 317 Okunma
6 Yorum 10.04.2021 10:15
Reşat Nuri Erol
3. binyıl medeniyetine Ömerlerle geçilecek ama-2
6.04.2021 241 Okunma
2 Yorum 06.04.2021 08:56
Reşat Nuri Erol
Sağlık, sistem, kanal, amiraller vs. ve TEDAVİ
6.04.2021 288 Okunma
2 Yorum 06.04.2021 08:54
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve İ Ç T İ H A D (13)
31.03.2021 417 Okunma
1 Yorum 02.04.2021 22:37
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve Akevler Usulü (12)
31.03.2021 420 Okunma
1 Yorum 02.04.2021 22:27
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve DAVET… (11)
31.03.2021 401 Okunma
1 Yorum 02.04.2021 22:13
Süleyman Karagülle
Kur’an Seminerleri ve Kur’an Düzeni
31.03.2021 383 Okunma
1 Yorum 02.04.2021 22:01
Süleyman Karagülle
Akevler Kur’an Seminerleri ve GÖREV
31.03.2021 378 Okunma
1 Yorum 02.04.2021 21:52
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE TARİH
31.03.2021 395 Okunma
1 Yorum 02.04.2021 21:47
Süleyman Karagülle
KUR’AN VE İLİM SEMİNERLERİMİZ-5
31.03.2021 392 Okunma
1 Yorum 02.04.2021 21:37
Reşat Nuri Erol
3. binyıl medeniyetine Ömerlerle geçilecek ama
1.04.2021 490 Okunma
3 Yorum 01.04.2021 09:54
Reşat Nuri Erol
3. binyıl medeniyetine barış içinde geçilecektir
31.03.2021 482 Okunma
3 Yorum 31.03.2021 07:24
Reşat Nuri Erol
İlim, İslam, iki âlim ve yüzyıllık hikâyemiz…-2
30.03.2021 488 Okunma
3 Yorum 30.03.2021 09:07
Reşat Nuri Erol
İlim, İslam, iki âlim ve yüzyıllık hikâyemiz…-1
29.03.2021 272 Okunma
3 Yorum 29.03.2021 09:01
Reşat Nuri Erol
Türkiye, Osmanlı Devleti ve Mehmet Genç Hoca
28.03.2021 584 Okunma
3 Yorum 28.03.2021 11:38
Reşat Nuri Erol
İslam, sosyal adalet ve yeni bir düzen kurmak…
25.03.2021 548 Okunma
5 Yorum 25.03.2021 11:55
Reşat Nuri Erol
Sorun İstanbul Sözleşmesi mi, Sosyal Tufan mı?
23.03.2021 511 Okunma
4 Yorum 23.03.2021 09:42
Reşat Nuri Erol
‘Akıntıya Karşı: Bir şehir kurmak’ ve Akevler - 1
20.03.2021 455 Okunma
4 Yorum 23.03.2021 09:32
Reşat Nuri Erol
‘Akıntıya Karşı: Bir şehir kurmak’ ve Akevler - 3
22.03.2021 410 Okunma
4 Yorum 23.03.2021 09:32
Reşat Nuri Erol
‘Akıntıya Karşı: Bir şehir kurmak’ ve Akevler - 2
21.03.2021 448 Okunma
5 Yorum 21.03.2021 16:31