Lütfi Hocaoğlu
Dokuz Ayetin Günümüzdeki Anlamı
6.08.2022
789 Okunma, 0 Yorum

Dokuz Ayetin Günümüzdeki Anlamı

 

Musa Peygamber Firavun ve kavmine 9 ayet getirmiştir. Mısır’ın üç yöneticisi vardır:

Firavun, Haman ve Karun yönetimi temsil etmektedir. Devlet ellerindedir. Tüm kararları rahatlıkla alabilmektedirler. Mevcut sistem içinde başarıya ulaşmış insanlardır. Zenginlikler içindedirler. Musa üçüne gönderilmiş ve ayetler getirmiştir. Kuran bu ayetlere dokuz ayet demektedir.

Dokuz ayet üç gruptur: 1+3+5 = 9 şeklindedir.

1: Beyaz el ayeti

3: Asanın ayetleri

5: Ricz olan ayetleri

 

Birinci Ayet: Elin beyaz çıkması

وَاضْمُمْ يَدَكَ إِلَى جَنَاحِكَ تَخْرُجْ بَيْضَاءَ مِنْ غَيْرِ سُوءٍ آيَةً أُخْرَى

“Elini kanadına uzat, başka bir ayet olarak kötülükten gayrı beyaz çıksın.” (Taha 20/22)

  

تَخْرُجْ بَيْضَاءَ مِنْ غَيْرِ سُوءٍ فِي تِسْعِ آيَاتٍ إِلَى فِرْعَوْنَ وَقَوْمِهِ   وَأَدْخِلْ يَدَكَ فِي جَيْبِكَ

“Elini cebine koy, Firavun’a ve onun kavmine dokuz ayet içinde kötülükten gayrı olarak beyaz çıksın.” (Neml 27/12)

 

اسْلُكْ يَدَكَ فِي جَيْبِكَ تَخْرُجْ بَيْضَاءَ مِنْ غَيْرِ سُوءٍ وَاضْمُمْ إِلَيْكَ جَنَاحَكَ مِنَ الرَّهْبِ فَذَانِكَ بُرْهَانَانِ مِنْ رَبِّكَ إِلَى فِرْعَوْنَ وَمَلَئِهِ

“Elini cebine sok, kötülükten gayrı beyaz olarak çıksın ve korku sebebiyle kanadını kendi üzerine çek. O ikisi Rabbinden Firavun ve onun bürokratlarına iki kanıttır.” (Kasas 28/32)

 

El insanın en önemli aracıdır. Kendisine aittir. Eli ile her işi yapar. Hatta iş yapacağı aletleri bile eliyle önceden yapar, sonra o aletleri kullanır.

El bu nedenle çok önemli bir semboldür. Bu nedenle Kuran’da el kelimesi mecazi anlamda da kullanılmıştır.

قَالَ يَاإِبْلِيسُ مَا مَنَعَكَ أَنْ تَسْجُدَ لِمَا خَلَقْتُ بِيَدَيَّ

“Ey İblis, iki elimle yarattığıma secde etmene mâni olan nedir?” dedi. (Sad 75)

Bu ayette Allah “iki elimle” ifadesini kullanmıştır.

Musa’nın da eli önce koynuna sokulmuş, sonra kötülüksüz olarak beyaz çıkmıştır. Ayette siyahlıksız dememiş, kötülüksüz demiştir.

El emeği işaret etmektedir. Eli koynuna sokmak emeği işyerine sokmak demektir. Elin kötülüksüz çıkması demek emeğin kötülüğe uğramadan hakkını alması demektir.

Günümüzde işçilik sistemi geçerlidir. Herkes emeği karşılığında ücret alır. Eğer kazanç fazla ise işçi sabit ücret aldığından haksızlığa uğramıştır. Eğer kazanç az, zarar varsa patron sabit ücret verdiğinden haksızlığa uğramıştır.

Elin kötülükten uzak çıkması ancak emeğin ürüne ortak olması ile mümkündür.

 

İkinci ayet: Asanın yılana dönüşmesi

وَمَا تِلْكَ بِيَمِينِكَ يَامُوسَى (17) قَالَ هِيَ عَصَايَ أَتَوَكَّأُ عَلَيْهَا وَأَهُشُّ بِهَا عَلَى غَنَمِي وَلِيَ فِيهَا مَآرِبُ أُخْرَى (18) قَالَ أَلْقِهَا يَامُوسَى (19) فَأَلْقَاهَا فَإِذَا هِيَ حَيَّةٌ تَسْعَى (20) قَالَ خُذْهَا وَلَا تَخَفْ سَنُعِيدُهَا سِيرَتَهَا الْأُولَى (21)

Sağ elindeki o nedir ey Musa? “O asamdır, ona dayanırım, onunla koyunuma çırparım ve benim için onda başka yetenekler vardır” dedi. “Onu bırak ey Musa” dedi. Onu bıraktı da o hareket eden bir yılan oldu. “Onu al ve korkma, yakında onu ilk siretine iade edeceğiz” dedi. (Taha 20/17-21)

 

Asa araçtır. Sıradan bir sopa değildir. Sıradan sopa العُودُ dur. Asanın kökü عصو veya عصي dir. عصي kökünden ise isyan etme aracıdır. Sopalarla isyan edildiği için asa adını almıştır. Sıradan işlerin değil, önemli işlerin yapıldığı araçtır. Mevcut sisteme bir nevi isyandır ama isyan yönetimi devirerek değildir. Hakkı getirmek için araçtır. Haksızlıklardan kurtulmak için araçtır. Asanın yılan dönüşmesi ise potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşmesi demektir. İş yapma potansiyelinin artık faaliyete geçmesidir. İstediği zaman eline tekrar alarak potansiyel enerjiye dönüştürebilmesi durumu vardır.

Asanın yılana dönüşmesi ve tekrar eski haline gelmesi demek zulüm düzeninden kurtulmak için kullanacağın araçları elinde tut, ihtiyaç halinde bu araçları kullan, ihtiyaç olmadığında geri çek demektir. Asa Adil Düzendir. Zulüm düzenlerinin yerine ikame olacak olandır.

 

Üçüncü ayet: Asanın yılana dönüşüp sihirbazların yaptıklarını yutması

وَأَوْحَيْنَا إِلَى مُوسَى أَنْ أَلْقِ عَصَاكَ فَإِذَا هِيَ تَلْقَفُ مَا يَأْفِكُونَ

“Ve Musa’ya ‘Asanı koy” diye vahyettik. (Asa) hemen onların uydurduklarını kapıverdi.” (Araf 7/117)

 

Sihirbazların yılanları günümüz sahte paralarıdır. Sahte dolarlar, eurolar, bitcoinler, hisse senetleridir. Karşılıksız olan ama insanların değer verdiği paralardır. Büyük Sermaye tarafından insanlar sihirlenmiş ve bu paralara hayatlarını vermektedir.

Asanın yani Adil Düzenin buradaki fonksiyonu karşılıklı gerçek parayı çıkarmasıdır. Gerçek para sahte paraları yutacaktır. Büyük Sermayenin bütün yalanlarını yutacaktır. Daha da ilginci Sermaye’nin adamları olan sihirbazlar da hakkı görecek ve iman edeceklerdir.

Sadece karşılıksız paralarını yutmayacaktır. Ekseriyet demokrasisi ve vesenleri de yutacaktır. Çoğunluğu ele geçirme batılı ile tüm dünyayı sömüren Sermaye’nin bütün sahte yapılarını, sistemlerini yutacaktır.

 

Dördüncü ayet: Asanın denizi yarması ve izleyenlerin boğulması

فَأَوْحَيْنَا إِلَى مُوسَى أَنِ اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْبَحْرَ فَانْفَلَقَ فَكَانَ كُلُّ فِرْقٍ كَالطَّوْدِ الْعَظِيمِ 

“Ve Musa’ya ‘Asanla denize vur” diye vahyettik. (Deniz) Hemen yarıldı, her parçası koca dik yamaçlı dağ gibi oldu.” (Şuara 26/63)

أَغْرَقْنَا آلَ فِرْعَوْنَ

Firavun ailesini suda boğduk. (Bakara 50)

فَأَسْرِ بِعِبَادِي لَيْلًا إِنَّكُمْ مُتَّبَعُونَ (23) وَاتْرُكِ الْبَحْرَ رَهْوًا إِنَّهُمْ جُنْدٌ مُغْرَقُونَ (24)

Kullarımı gece yola çıkar. Kesinlikle siz izlenilenlersiniz. Denizi rahvan bırak. Kesinlikle onlar boğulan bir ordudur. (Duhan 23-24)

وَأَنْجَيْنَا مُوسَى وَمَنْ مَعَهُ أَجْمَعِينَ (65) ثُمَّ أَغْرَقْنَا الْآخَرِينَ (66)

Musa ve onunla beraber olanları topluca kurtardık sonra diğerlerini boğduk. (Şuara 65-66)

 

Asa yani Adil Düzen hakkı getirince, sistemi değiştirmek için örnek uygulamalar yaptıkça asanın yani Adil Düzenin uygulayıcıları saldırıya uğrayacaktır. Çağın Firavunları onları eski sisteme döndürmek için kovalayacaklardır. Onlar eski sisteme girmeyecekler, onların boğulacağı sanılan denizde onları kovalayanlar boğulacaktır. Deniz karşılaşılan zorluklardır. Aşılması gereken büyük zorluklardır. Denizde yolu asa açacaktır yani Adil Düzen sıkıntıları, zorlukları aşmadaki araçtır. Sermaye ise tüm ordusuyla beraber bu zorlukları aşamayacaktır, boğulacaktır. Faizli bankaları, çoğunluk parlamentoları, mafyaları, paralı askerleri, vesenleri boğulacaktır.

 

5-9. ayetler: Ricz

رِجْزًا: “Dalgalar, nöbetler halinde periyodik olarak gelen sıkıntı” demektir. رجز kökünden gelmiştir. Etimolojik olarak incelersek ز harfi kazma demektir, kazmanın hareketi olan kesme ve titreşim manalarına gelir. ر harfi tekrar anlamındadır. ج harfi gitmeyi ifade eder. İkisi bir arada (رج) gidip başlangıç noktasına geri gelmeyi ifade eder. ز eklenmesi ile gidip geri gelme hareketinin ritmik olarak yapıldığı anlamına gelir.

فَأَرْسَلْنَا عَلَيْهِمُ الطُّوفَانَ وَالْجَرَادَ وَالْقُمَّلَ وَالضَّفَادِعَ وَالدَّمَ آيَاتٍ مُفَصَّلَاتٍ فَاسْتَكْبَرُوا وَكَانُوا قَوْمًا مُجْرِمِينَ (133) وَلَمَّا وَقَعَ عَلَيْهِمُ الرِّجْزُ قَالُوا يَامُوسَى ادْعُ لَنَا رَبَّكَ بِمَا عَهِدَ عِنْدَكَ لَئِنْ كَشَفْتَ عَنَّا الرِّجْزَ لَنُؤْمِنَنَّ لَكَ وَلَنُرْسِلَنَّ مَعَكَ بَنِي إِسْرَائِيلَ (134) فَلَمَّا كَشَفْنَا عَنْهُمُ الرِّجْزَ إِلَى أَجَلٍ هُمْ بَالِغُوهُ إِذَا هُمْ يَنْكُثُونَ (135)

Onlar mücrim kavim iken onların üzerine tufan ve çekirge ve böcek ve kurbağalar ve kanı aralıklı ayetler olarak gönderdik. Onların üzerine ricz vuku bulunca ey Musa rabbine senin indinde olan ahdetmesi sebebiyle dua et, yemin olsun eğer bizden riczi kaldırırsan kesinlikle sana inanacağız ve kesinlikle seninle beraber İsrail Oğullarını göndereceğiz dediler. Onlardan onların ulaştığı bir ecele kadar riczi kaldırınca hemen döndüler. (Araf 133-135)

Bu ayetlerde Mısır halkının başına gelen beş durum vardır. Bunlar birbirinden ayrı ayrı gelmişlerdir. Biri varken diğeri yoktur. Biri bitmiş, diğeri başlamıştır. Bu beş durumun hepsi bir riczdir. Çünkü dalgalar halinde gelmiştir.

 

Tufan/ الطُّوفَانَ

Günümüzde de sellerdir. Nil’in taşıp evleri su basması gibi günümüzde de evleri su basan selleri yaşamaktayız. Hem de ricz şeklinde dalgalar halinde yaşamaktayız.

 

Çekirge sürüsü/الْجَرَادَ

Tarımdaki zararlılardır. Sürekli tarım ilaçları kullanıldığı için artık böcekler arasındaki doğal denge bozulmuştur. Bu nedenle dalgalar halinde değişik böcekler tarım ürünlerini yiyerek zarar vermektedir. Bu da ricz şeklinde dalga dalga gelmektedir.

 

Haşerat/الْقُمَّلَ

Çekirge sürüsü tarladakileri yerken haşerat evdekileri yemektedir.

 

Kurbağalar/الضَّفَادِعَ

Kurbağalar sokakta çoğalmış ve her yeri işgal etmişlerdir.

 

Kan/الدَّمَ

Nil nehri kırmızı renkte akmaktadır. Demir bakterileri toprakta, yeraltı sularında ve yüzey sularında yaşayan bakterilerdir. Bu bakteriler demir veya manganezi oksijen ile birleştirerek pas oluştururlar. Sayıları çok fazla artarsa suyu bu pasla doldururlar ve su artık kullanılamaz olur. Bu da kan ayetidir.

 

Günümüzde de ricz şeklinde ayetler gelmektedir. Covid, müsilaj, seller, yangınlar, tarım zararlıları bunlara örnektir. Başkaları da gelecektir.

 

 


Son Eklenen Makaleler
Reşat Nuri Erol
Hemşeri dernekleri kalkınma kooperatifleri olmalı - 4
28.05.2023 104 Okunma
16 Yorum 28.05.2023 12:59
Hilal Çekmen
ADİL DÜZEN İÇİN YÖNETİMDE KİMLİKSİZLEŞMEDEN VAR OLMAK
27.05.2023 75 Okunma
Reşat Nuri Erol
Hemşeri dernekleri kalkınma kooperatifleri olmalı - 3
27.05.2023 148 Okunma
15 Yorum 27.05.2023 09:47
Reşat Nuri Erol
Hemşeri dernekleri kalkınma kooperatifleri olmalı - 2
26.05.2023 159 Okunma
15 Yorum 26.05.2023 09:46
Reşat Nuri Erol
Hemşeri dernekleri kalkınma kooperatifleri olmalı-1
25.05.2023 192 Okunma
15 Yorum 25.05.2023 07:01
Hilal Çekmen
ADİL DÜZENDE AİLE, KADIN VE ÇOCUKLAR NASIL KORUNUR-4
24.05.2023 93 Okunma
Reşat Nuri Erol
Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu Kendin ol… Hangi ben…
24.05.2023 46 Okunma
1 Yorum 24.05.2023 05:52
Reşat Nuri Erol
Kur’an ve ilim 1216. hafta seminer notlarından - 3
24.05.2023 161 Okunma
15 Yorum 24.05.2023 05:36
Reşat Nuri Erol
Kur’an ve ilim 1216. hafta seminer notlarından - 2
23.05.2023 171 Okunma
15 Yorum 23.05.2023 11:02
Özer Ataç
YZ Çözümlemesi
22.05.2023 453 Okunma
Reşat Nuri Erol
Kur’an ve ilim 1216. hafta seminer notlarından - 1
22.05.2023 185 Okunma
15 Yorum 22.05.2023 10:22
Reşat Nuri Erol
‘Zulmedenler bilgisizlikle hevalarına uydular’-6
21.05.2023 165 Okunma
14 Yorum 21.05.2023 15:01
Özer Ataç
Antrakt
21.05.2023 929 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Zulmedenler bilgisizlikle hevalarına uydular’-5
20.05.2023 202 Okunma
14 Yorum 20.05.2023 11:17
Reşat Nuri Erol
‘Zulmedenler bilgisizlikle hevalarına uydular’-4
19.05.2023 234 Okunma
14 Yorum 19.05.2023 08:35
Reşat Nuri Erol
‘Zulmedenler bilgisizlikle hevalarına uydular’-3
18.05.2023 203 Okunma
14 Yorum 18.05.2023 10:52
Reşat Nuri Erol
Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu; Bundan sonra…
17.05.2023 68 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Zulmedenler bilgisizlikle hevalarına uydular’-2
16.05.2023 237 Okunma
14 Yorum 16.05.2023 09:16
Reşat Nuri Erol
‘Zulmedenler bilgisizlikle hevalarına uydular’-1
15.05.2023 244 Okunma
15 Yorum 15.05.2023 10:22
Reşat Nuri Erol
Deprem; depremden sonra… Seçimden sonra...
14.05.2023 349 Okunma
15 Yorum 14.05.2023 10:08
Hilal Çekmen
ADİL DÜZENE GİDEN SÜREÇTE HAZIR HALE GELMEK-2
13.05.2023 145 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 8
13.05.2023 229 Okunma
15 Yorum 13.05.2023 11:41
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 7
12.05.2023 256 Okunma
15 Yorum 12.05.2023 07:41
Hilal Çekmen
ADİL DÜZENE GİDEN SÜREÇTE HAZIR HALE GELMEK-1
11.05.2023 187 Okunma
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu; Bizim evin kapısını muhalefet çalarsa...
11.05.2023 44 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 6
11.05.2023 259 Okunma
15 Yorum 11.05.2023 10:03
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 5
10.05.2023 287 Okunma
15 Yorum 10.05.2023 10:58
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 4
9.05.2023 300 Okunma
16 Yorum 09.05.2023 11:43
Reşat Nuri Erol
Mehmet Tekelioğlu; Medeni: Bir mazlumun sessiz çığlığı
8.05.2023 92 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 3
8.05.2023 299 Okunma
15 Yorum 08.05.2023 10:39
Hilal Çekmen
ADİL DÜZENDE AİLE, KADIN ve ÇOCUKLAR NASIL KORUNUR? -3
7.05.2023 180 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 2
7.05.2023 281 Okunma
15 Yorum 07.05.2023 11:54
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen; millî restorasyon, yeni bir düzen - 1
6.05.2023 323 Okunma
15 Yorum 06.05.2023 08:27
Reşat Nuri Erol
Türkiye ya da Anadolu Endülüs’e benziyor mu?-4
5.05.2023 272 Okunma
15 Yorum 05.05.2023 09:41
Reşat Nuri Erol
Türkiye ya da Anadolu Endülüs’e benziyor mu?-3
3.05.2023 274 Okunma
15 Yorum 03.05.2023 07:58
Reşat Nuri Erol
Türkiye ya da Anadolu Endülüs’e benziyor mu?-2
2.05.2023 288 Okunma
15 Yorum 02.05.2023 06:15
Reşat Nuri Erol
Türkiye yani Anadolu Endülüs’e benziyor mu?-1
1.05.2023 321 Okunma
16 Yorum 01.05.2023 16:35
Hilal Çekmen
ADİL DÜZENDE AİLE, KADIN VE ÇOCUKLAR NASIL KORUNUR?-2
30.04.2023 284 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen ve “Erbakan’ın mirasçıları” yazısı-14
30.04.2023 302 Okunma
16 Yorum 30.04.2023 09:27
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen ve “Erbakan’ın mirasçıları” yazısı-13
29.04.2023 271 Okunma
16 Yorum 29.04.2023 12:44
Mete Firidin
İncil ve İnciller
29.04.2023 154 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen ve “Erbakan’ın mirasçıları” yazısı-12
28.04.2023 377 Okunma
17 Yorum 28.04.2023 10:03
Reşat Nuri Erol
M.Tekelioğlu; Partililer bizim evin kapısını çalarsa...
26.04.2023 92 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen ve “Erbakan’ın mirasçıları” yazısı-11
24.04.2023 307 Okunma
17 Yorum 24.04.2023 16:37
Özer Ataç
Hata Payı 4
22.04.2023 702 Okunma
Bahaeddin Sağlam
Ne Kadar Allah’ı Tanıyoruz?
22.04.2023 94 Okunma
Bahaeddin Sağlam
Ahlak Kelimesinin Reel Anlamı ve Etimolojisi
22.04.2023 71 Okunma
Bahaeddin Sağlam
Risale-i Nur’un Beş Temel Amacı
22.04.2023 201 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Düzen ve “Erbakan’ın mirasçıları” yazısı-10
20.04.2023 327 Okunma
14 Yorum 20.04.2023 06:22
Reşat Nuri Erol
Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu; Seçmen sorumluluğu…
19.04.2023 93 Okunma