Reşat Nuri Erol
Mehmet Tekelioğlu; Medeni: Bir mazlumun sessiz çığlığı
8.05.2023
107 Okunma, 0 Yorum

 

Medeni: Bir mazlumun sessiz çığlığı

Mehmet Tekelioğlu

Hakan Altınay, Gezi davasının mazlumlarından biri. Bir yıldır Silivride yatıyor. Bu davayı biraz takip edenlerden biri de benim. Bu kadar zalimane bir mahkûmiyet olamaz. Ne iddianamede ne kararda Hakan Altınay’ın hapse atılmasını gerektirecek tutarlı bir delil var. İşin bu tarafını hukukçulara bırakmak daha doğru. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski dekanlarından, bir zamanlar Ak Parti yönetiminin de Yargı reformu hazırlıkları sırasında muteber hukukçulardan addettiği Prof. Dr. Âdem Sözüer, bu dava için ikinci Yassıada yargılaması” diyor. Yassıada yargısının ne kadar zalimane olduğunu herkes biliyor. Bugün o kararları verenler de o kararların arkasında duran yöneticiler de hayırla yad edilmiyor. Üstelik AİHM derhal tahliye kararını vereli çok oldu. Hakan Altınayla birlikte hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden yargı süreci tam olarak bitmeden hapse atıldılar. Yargıtay safhası henüz sonuçlanmadı.

Ben Hakan Altınay’ı Türkiye Büyük Millet Meclisinde Avrupa Birliği Uyum Komisyonu başkanlığım sırasında tanıdım. Osman Kavala ile gelmişlerdi. Çok iyi hatırlıyorum, Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda ilerlemesi için neler yapılabileceğini konuşmuştuk. Özellikle de sivil toplum kuruluşlarının yapabileceği katkıları konuşmuştuk.

Daha sonra Hakan Altınay beni Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulunda bir konuşma yapmam için davet etti. 2017 Şubat ayı idi galiba. Sivil toplum mensupları, birçok partiden özellikle genç arkadaşlar vardı katılanlar arasında. Ben Avrupa Birliği sürecimizi ve beklentilerimizi anlattım. Planladığımızdan daha uzun sürdü konuşma ve tartışmalar. Bir sonraki konuşmacıyı bekletmemek adına en hararetli yerinde kapatmak zorunda kaldık oturumu.

Hakan Beyin eşi Hande Hanımla yazışıyoruz ara sıra. Özellikle hapis kararından sonra haberleşmemiz devam etti. Çocukları Ege’nin doğum gününü Silivri’de bayram ziyareti sırasında kutladılar.

Bundan iki hafta kadar önce Hande Hanım bana Hakan Beyin yeni çıkan kitabını göndermek istediğini söyleyerek adres istedi. Aslında ben kitabın çıkacağını duymuş ve “çıksın, alır okurum, bir de yazı yazarım” diye niyet etmiştim. Fakat Hande Hanımın nezaketine teslim ettim kendimi.

Medeni, Hakan Altınay’ın İletişim Yayınları'ndan yeni çıkan kitabının adı.

Medeni kelimesinin bende pek çok çağrışımları var.

Şundan başlayabilirim: Peygamberimizin Mekkeden Medineye göçü sıradan bir olay değildir. Medine’ye hicret, medeniyete doğru atılan bir adımdır. Onun anlamı ise birlikte yaşamayı başarabilmektir. İnsanlar arası ilişkiyi sağlam temellere oturtmadan medeniyet iddiasında bulunmak mümkün olmaz. Bu anlamda Medine Sözleşmesi medeni olmanın prensiplerini de ortaya koyar. Özgürlükler, can ve mal emniyeti gibi konular vardır sözleşmenin içinde.

Müslümanlar ile Yahudiler arasında kötülük değil iyi niyet ve samimiyet hâkim olacaktır” şeklindeki madde bugün bile hayata geçirmekte zorlandığımız bir husus değil mi? Hakan Altınay’ın eserinin bir bölümü de “İyi Niyet Üretimi” adını taşıyor.

Medeni kelimesinin bendeki ikinci çağrışımı diyaloga dairdir. Çok sevdiğim bir söz var. Sorunlarını konuşarak değil kavga ederek ele alanlara ilgiyle söylenir. Şöyle: Medeni insanlar gibi oturup konuşmaya utanıyorlar, kavga etmeye utanmıyorlar. Bu söz hem kişisel hem toplumsal hem de ticari ilişkilerdeki çarpık davranışları tenkit babında söylenmiş olsa gerek.

Medeni kavramını burada saydıklarımla daraltmak istemem. Çok daha geniş bir düzlemde anlamlandırmak gerek. Medeni olabilmek için gelenekle günümüz değerlerinin mezcedilmesi gerektiğini de belirtelim. İşte bütün bunları süzebilirsiniz Hakan Altınay’ın çalışmasından.

Sözü uzattım galiba ama hacmi küçük muhtevası okyanus çapında bir kitap için az bile söyledim. Bakın Niyazi-i Mısri bana ve Hakan Beye nasıl tercüman oluyor. Ey Niyâzî katremiz deryâya saldık biz bugün/ Katre nice anlasın ummân olan anlar bizi.”

Dediğim gibi bu kitabın ne dediğini anlamak için tek tek bölümlere değil kitabın bütününe dikkat kesilmek gerekir. Yine de bölümlerden bazı kıvılcımları burada ele almak iyi olacak diye düşünüyorum.

Şehirli olmak birbirimizle teması yoğun olan tanıdık ve tanımadık akranlarla müşterekleri yönetebilme irfanına sahip olmak demek.” Bugünlerdeki tartışmalara bakınca müştereklerin neler olduğu ele alınmaya değer galiba. Müştereklerde buluşabilmek de bir arada iş yapabilmenin bir ön şartı olsa gerek.

Hakan Altınay soruyor: Peki siyasi ile medeni arasındaki fark tam olarak nedir? Siyasinin temel derdi güç ve iktidar iken, medeninin odağı müşterekler ve muhabbet. Derdi güç olan siyaset için dikey, hiyerarşik ilişkiler önemliyken, odağı müşterekler olan medeni için irfan, yatay ilişkiler, akranlık ve dostluk önemli.”

Önümüzde seçim var. Hangi istikamette oy kullanacaksınız? Hakan Altınay bir kriter öneriyor: Ya hırpalanmış medeniyi sağaltıp güçlendireceğiz ya da medenisi kaçmış siyasetin kanseri ile çürüyüp çökeceğiz. Seçim neyse ki bizim, hepimizin.”

Muhabbet kelimesinin geniş kapsamı kaybolmak üzere mi sizce de? Bende böyle bir his var. Hakan Hoca buna dikkat çekmek için olsa gerek derdini sevgi kelimesi ile değil muhabbetin kucaklayıcı tarafı ile anlatmaya çalışıyor. Muhabbeti yaymak… Yaymak ama nasıl? Boğaziçi Avrupa Siyaset Okuluna böyle bir misyon biçmiş Hakan Bey. Mezunlar normal hayatlarında bir araya gelmeyecekleri akranlarıyla bir araya gelmenin ve ortaklaşmanın sandıklarından çok daha kolay olmasına dikkat çekiyor”larmış. Kısacası muhabbet için bir arada olabilmenin ve birlikte bir faaliyet icra etmenin önemini anlıyoruz.

Ortak akıl ve çoğulculuk, çoğunlukçuluk değil, ancak demokrasilerde mümkün. Otoriter sistemler ortak aklı boğar ve devreden çıkartır. Bütün bunları “Muhtaç Olduğumuz Kudret Yanımızda Oturuyor” başlıklı bölümde ele alıyor Altınay.

Çok ilginç yaklaşımları var Medeninin. Bunlardan biri “İyi Niyet Üretimi”. Hz. Muhammedin Medine tecrübesini ele alarak başlıyor Bölüme. Bu yazının baş kısmında temas ettiğim için detaya girmeyeceğim ama Medeni bir insanın şu prensibe sahip çıkacağını umuyorum: Dünyada bütün insanlar iyi niyetlidir, kötü niyetliler istisnadır.” Bunu tersinden ele alanlar hayatı kendileri ve toplumları için çekilmez hale getirirler. Komplo teorilerinden başlarını kaldıramazlar ve çok büyük yanlışlarla cebelleşmek zorunda kalırlar.

Sağına soluna bakmadan, kim ne diyor diye düşünmeden doğruyu söylemek bazıları için kolay olmuyor. Hakan Altınay, “Doğruyu Ne Zaman Söylüyoruz?” başlığı altında Almanya gibi gelişmiş toplumların ikinci Dünya Savaşı öncesi kolektif bir deliliğe nasıl teslim olduğu konusunu ele alıyor. Bu bahiste geçen Asch deneyini herkes bilse ne iyi olur. İşte size Medeni’yi elinize almak için iyi bir sebep.

Son alıntımız Kalendermeşrepliğe Övgü adlı Bölümden olsun. “Birçok şeyin fiyatını bildiğimiz ama neredeyse hiçbir şeyin değerini bilmediğimiz bu dönemde kalendermeşrepliğin önemi herkes için çok net olsa gerek.”

Medeni, bütünü okunmadan künhüne vakıf olmanın hayli güç olduğu bir kitap. Ne kadar gayret etsem hep bir şeylerin eksik kaldığı şeklinde bir zehaba kapıldım bu yazıyı hazırlarken.

Medeni, gayrı medeni bir yargılama sonucunda hapse atılmış medeni bir insanın her şeye rağmen iyimser hislerle yazılmış kitabı, sessiz çığlığı.

Bu çığlığı duyanlar olacaktır elbet…

mtekeli35@gmail.com

@mtekeli35

 


Son Eklenen Makaleler
Mete Firidin
Bizden Melekler Kılınması
28.09.2023 34 Okunma
Reşat Nuri Erol
Ekonomi; ekmek, emekliler, esnaf ve emek…
27.09.2023 92 Okunma
7 Yorum 27.09.2023 13:21
Reşat Nuri Erol
Güneş de yeni bir medeniyet de doğudan doğar...
27.09.2023 16 Okunma
Reşat Nuri Erol
İslam, silm/barış, din/düzen, batı-doğu dünyası-2
27.09.2023 7 Okunma
Reşat Nuri Erol
İslam, silm/barış, din/düzen, batı-doğu dünyası-1
27.09.2023 8 Okunma
Reşat Nuri Erol
“Büyük bunalımdan Kur’an ile kurtulabiliriz”
27.09.2023 9 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ve min ayatihi en yursile’r-riyaha mubeşşiratin’-5
27.09.2023 11 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ve min ayatihi en yursile’r-riyaha mubeşşiratin’-4
27.09.2023 8 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ve min ayatihi en yursile’r-riyaha mubeşşiratin’-3
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ve min ayatihi en yursile’r-riyaha mubeşşiratin’-2
27.09.2023 4 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ve min ayatihi en yursile’r-riyaha mubeşşiratin’-1
27.09.2023 6 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ahlak Nizamı’ da ‘Adil Nizam’ kadar önemli-3
27.09.2023 15 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ahlak Nizamı’ da ‘Adil Nizam’ kadar önemli-2
27.09.2023 11 Okunma
Reşat Nuri Erol
1 Eylül 2020; Adil Düzen çalışanı âlimin vefatı-4
27.09.2023 15 Okunma
Reşat Nuri Erol
1 Eylül 2020; Adil Düzen çalışanı âlimin vefatı-3
27.09.2023 14 Okunma
Reşat Nuri Erol
1 Eylül 2020; Adil Düzen çalışanı âlimin vefatı-2
27.09.2023 15 Okunma
Reşat Nuri Erol
1 Eylül 2020; Adil Düzen çalışanı âlimin vefatı-1
27.09.2023 11 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ahlak Nizamı’ da ‘Adil Nizam’ kadar önemli-1
27.09.2023 11 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Fe ekim vecheke li’d-dîni’l-kayyimi’ (Rûm 43)-3
27.09.2023 10 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Fe ekim vecheke li’d-dîni’l-kayyimi’ (Rûm 43)-2
27.09.2023 11 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Fe ekim vecheke li’d-dîni’l-kayyimi’ (Rûm 43)-1
27.09.2023 15 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Nizam, Ahlak Nizamı ve 1. Ahlak Şurası - 5
27.09.2023 18 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Nizam, Ahlak Nizamı ve 1. Ahlak Şurası - 4
27.09.2023 10 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Nizam, Ahlak Nizamı ve 1. Ahlak Şurası - 3
27.09.2023 9 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Nizam, Ahlak Nizamı ve 1. Ahlak Şurası - 2
27.09.2023 10 Okunma
Reşat Nuri Erol
Adil Nizam, Ahlak Nizamı ve 1. Ahlak Şurası - 1
27.09.2023 8 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti neden örnek alınmıyor?..-12
27.09.2023 4 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti neden örnek alınmıyor?..-11
27.09.2023 12 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti neden örnek alınmıyor…?-10
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti örnek alınıp taklit edilmeli9
27.09.2023 10 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti örnek alınıp taklit edilmeli8
27.09.2023 7 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti örnek alınıp taklit edilmeli7
27.09.2023 7 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti örnek alınıp taklit edilmeli6
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
Sözde serbest piyasa, haksız kazanç ve emekliler
27.09.2023 6 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Zahera’l-fesâdu fî’l-berri ve’l-bahri…’ (Rûm 41)-5
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Zahera’l-fesâdu fî’l-berri ve’l-bahri…’ (Rûm 41)-4
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Zahera’l-fesâdu fî’l-berri ve’l-bahri…’ (Rûm 41)-3
27.09.2023 4 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Zahera’l-fesâdu fî’l-berri ve’l-bahri…’ (Rûm 41)-2
27.09.2023 7 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Zahera’l-fesâdu fî’l-berri ve’l-bahri…’ (Rûm 41)-1
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti örnek alınıp taklit edilmeli5
27.09.2023 7 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti örnek alınıp taklit edilmeli4
27.09.2023 6 Okunma
Reşat Nuri Erol
Başbakan Erbakan Hükümeti örnek alınıp taklit edilmeli3
27.09.2023 3 Okunma
Reşat Nuri Erol
Ekonomi-4: Ve mâ âteytum min zekâtin (zekât)
27.09.2023 6 Okunma
Reşat Nuri Erol
Ekonomi-3: Ve mâ âteytum min zekâtin (zekât)
27.09.2023 4 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ahlâk Nizamı veya Âdil Düzen olmalı’ diyor - 3
27.09.2023 4 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ahlâk Nizamı veya Âdil Düzen olmalı’ diyor - 2
27.09.2023 4 Okunma
Reşat Nuri Erol
‘Ahlâk Nizamı veya Âdil Düzen olmalı’ diyor - 1
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
İki Makale, İki Medeniyet Teşhis ve Tedavi; Adil Düzen
27.09.2023 5 Okunma
Reşat Nuri Erol
Seçim sonrası sarsıntılar ve yapılması gerekenler-2
27.09.2023 7 Okunma
Reşat Nuri Erol
Ekonomi-2: Ve mâ âteytum min riben liyerbuve…
27.09.2023 3 Okunma